Видове шарка при деца – Симптоми и съвети при лечение
Тук ще представим различните видове шарка, които засягат децата и техните основни симптоми. Ще се запознаете с методите на лечение, превенцията чрез ваксинации и грижата за кожата за предотвратяване на белези. Открийте практични съвети за родители за успешно справяне с детските шарки.
Колко вида детска шарка има?
Шарката е заразно заболяване, което се проявява под различни форми и симптоми. Нека разгледаме основните видове детски шарки:
Варицела
Варицелата е най-честият вид шарка при децата. Причинява се от вируса варицела-зостер и се характеризира с малки, сърбящи пъпки, които постепенно се превръщат в мехурчета, а след това в корички. Обичайните симптоми включват обрив по цялото тяло, висока температура, умора и раздразнителност. Лечението се прилага с кремове или мазила против сърбеж, антипиретици при висока температура и избягване на чесане, за да се предотвратят белези.
Налична е ваксина, която не е включена в имунизационния календар на Република България. За повече информация се консуктирайте с Вашия педиатър.
Скарлатина
Скарлатината е бактериална инфекция, причинена от стрептококи, която често засяга гърлото и кожата. Симптомите се проявяват със ситен обрив, зачервено гърло, висока температура и "малинов" език. За лечение се използва антибиотична терапия, предписана от лекар. Инкубационният период е 5-7 дни
Методите, чрез които се доказва скарлатина са:
- Характерни белези, които могат да се открият при обстоен преглед;
- Лабораторни изследвания;
- Микробиологично изледване.
Не е налична ваксина срещу скарлатина и не се създава траен имунитет.
Морбили
Морбили или дребна шарка, е силно заразно вирусно заболяване, което може да причини сериозни усложнения за децата. В повечето случаи симптомите са висока температура, ситен обрив, който започва от лицето и се разпространява надолу по тялото, зачервени очи и кашлица. Заразата се предава по въздушно-капков път. Усложнения, до които може да доведе са ушни инфекции, диария, пневмония, енцефалит и др. Инкубационният период е 10-14 дни. Методите за лечение се прилагат чрез ваксинацията срещу морбили като това е най-добрият начин за предпазване. Налична е ваксина заложена в имунизационния календар на РБ.
Рубеола
Рубеолата е по-лек вид шарка, но е опасна за бременни жени, тъй като може да засегне плода. Характеризира се със ситен обрив, подути лимфни възли и лека температура. Като предпазни мерки се използва ваксината MMR, която предпазва от морбили, рубеола и паротит.
Розеола
Розеолата засяга предимно малки деца под 2 години и се причинява от херпесния вирус. Проявява се с внезапна висока температура, която след спадане се съпровожда с розов обрив. Препоръчва се контрол на температурата, добра хидратация и консултация с лекар при по-сериозни симптоми.
Вариола
Вариолата, известна още като едра шарка, е изкоренено заболяване благодарение на ваксинацията. През 1980 г. Световната здравна организация (СЗО) потвърждава за изчезването на заболяването като в последствие отпада и профилактичната имунизация против едра шарка по света.
Какви са най-честите първоначални симптоми при шарка?
Първите признаци на шарка могат да варират в зависимост от вида, но обикновено включват:
- Висока температура;
- Умора и раздразнителност;
- Поява на обрив или пъпки;
- Сърбеж по кожата;
- Симптоми на грипоподобно състояние (кашлица, хрема, зачервено гърло и др.).
Важно е родителите да наблюдават за тези симптоми и при съмнение за шарка да се предприемат действия и консултират с педиатър.
Грижа за кожата след шарка
След шарка, особено варицела, може да останат белези, ако пъпките са били разчесани. За третиране на белезите може да се приложат няколко метода:
- Използвайте специални кремове за регенерация на кожата;
- Нанасяйте слънцезащитен крем върху засегнатите участъци, за да предотвратите хиперпигментация;
- Консултирайте се с дерматолог за допълнителни процедури, ако белезите са дълбоки.
Как влияе шарката на възрастните?
Шарката е по-често срещана при децата, но когато възрастни се заразят, протичането на заболяването обикновено е по-тежко. Това се дължи на по-зрялата имунна система, която реагира по-агресивно на инфекцията в зависимост от вида.
При възрастни, които не са боледували от шарка като деца или не са ваксинирани, рискът от усложнения е значително по-висок. За предпазване и намаляване на рисковете от шарка при хора, които не са боледували е препоръчително да се направят наличните ваксини (например срещу варицела, морбили или рубеола).
Ако възрастен се зарази, лечението трябва да бъде стриктно наблюдавано от лекар, особено при появата на по-тежки симптоми. Спазването на добра хигиена, хидратация и избягване на чесане на обрива са важни за предотвратяване на усложнения.
Заключение
Шарката е често срещано заболяване при децата, но с правилна грижа и лечение повечето случаи преминават без усложнения. Родителите трябва да бъдат добре информирани за различните видове шарка, симптомите и начините за справяне с тях. Ранната консултация с лекар и подходящите грижи у дома са ключови за бързото възстановяване на детето, а повечето случаи преминават успешно, оставяйки имунитет за цял живот.