Как кърмата осигурява защита?
Благодарение на „полезните бактерии“, олигозахаридите, суроватката и лактозата у бебето се развива здравословна микрофлора, която подпомага развитието на здрава имунна система.
След раждането имунната система на детето все още не е напълно узряла. Развитието ѝ започва още през феталния период и продължава през детството и дори през пубертета. Важна роля при формирането на имунитета и поддържане здравето на бебето играе неговата храносмилателната ситема. За правилното ѝ функциониране е необходима балансирана чревна микрофлора. Знаете ли, че стомашно-чревният тракт на детето в утробата е напълно стерилен и липсват всякакви бактерии, включително и тези, които са благоприятни за здравето?
Какви микроорганизми ще бъдат колонизирани в червата на детето до голяма степен зависи от:
• тип на раждане - при естественото раждане, когато бебето преминава през родовия канал на майката, става естествена колонизация с „полезни бактерии“. Докато при раждането със секцио този процес липсва.
• начин на хранене – майчината кърма съдържа лактобацили и бифидобактерии и това не е всичко. Благодарение на „полезните бактерии“, олигозахаридите, суроватката и лактозата у бебето се развива здравословна микрофлора, която подпомага развитието на здрава имунна система при кърмене на новородено.
Компонентите на кърмата, важни за имунитета:
Не е възможно да се определи една съставка на майчиното мляко, която да оформя имунитета на бебето. Олигозахаридите в майчината кърма или HMO (Human Мilk Оligozaccharides) са един от тези компоненти. До сега малко се споменаваше за тях, но е време да ги погледнем по-внимателно!
Освен всички ползи, които носи кърменето на Вашето бебе, самият процес спомага по-бързото възстановяване на майката.
Свързани статии