Планирате да кърмите? Практически съвети – преди, по време на и след раждането
Както знаете, кърмата е идеалната храна за Вашето бебе през първите шест месеца и дори след като въведете други храни. Знаейки какво да очаквате преди раждането, може да Ви помогне да се подготвите, така че да се насладите на всеки един миг от храненето и възпитаването на Вашето бебе.
Както знаете, кърмата е идеалната храна за Вашето бебе през първите шест месеца и дори след като въведете други храни. Знаейки какво да очаквате преди раждането, може да Ви помогне да се подготвите, така че да се насладите на всеки един миг от храненето и възпитаването на Вашето бебе.
Представяме Ви някои идеи за успешен старт
Преди раждането
- Осигурете подкрепата на хората в обкръжението Ви (партньор, майка, сестра, приятели) по отношение на кърменето и научете повече за него.
- Разговаряйте с Вашия лекар относно кърменето. Информирайте го относно намерението Ви да кърмите и потърсете съветa му относно възможностите сега и след като бебето се роди.
- Погрижете се за гърдите си още докато сте бременна. Обсъдете промените, които ще се случат с тях, с Вашия лекар като евентуални предишни операции на бюста, възможни хормонални проблеми (тиреоидни проблеми или диабет) и други здравни въпроси, които смятате, че имат отношение към кърменето. Този разговор би Ви помогнал да се подготвите за различни ситуации, свързани с кърменето.
- Попитайте какви са процедурите, свързани с кърменето в болницата. Попитайте за специализиран консултант по кърмене и помолете да се срещнете преди изписването.
- Купете си помпа за кърма. Тя е алтернатива в случаите, когато не можете да накърмите детето си поради различни причини. Решете от каква помпа ще имате нужда - ръчна, на достъпна цена, за рядко ползване или по-скъпа и ефективна електрическа помпа за почти постоянна употреба. Разберете как да почиствате помпата, като със сигурност ще трябва да я почистите преди първото й ползване и след всяка употреба, с цел да намалите риска от заразяване с бактерии.
- Свържете се с организация, подкрепяща кърменето или посетете курс по кърмене. Това ще Ви помогне да разберете какво да очаквате и ще създаде връзка с хора, които биха Ви помогнали по-късно.
- Освен пижама и пантофи, в багажа за болницата поставете и списък с въпроси, които бихте искали да зададете на екипа в болницата.
Когато Ви приемат в болницата
- Информирайте екипа в болницата, че планирате да кърмите.
- Уверете се, че бебето Ви ще бъде в близост или във Вашата стая и няма да бъде хранено от шише, освен ако последното не е по медицински цели. В случай, че бебето не е при Вас, трябва да Ви бъде донесено при първи симптоми на глад.
- Изискайте да го храните само на гърда. Други хранения не са желателни, освен в случаи на медицински цели.
- Помолете за среща със специалист по кърменето. Той ще Ви помогне с правилното положение, засукването и всички останали въпроси свързани с кърменето, които имате преди да напуснете болницата.
След Цезарово сечение
- Дори и да сте родили чрез Цезарово сечение, постарайте се да започнете да кърмите възможно най-скоро. Опитайте да кърмите бебето в позиция „футболна топка“, тъй като това ще ограничи натиска върхи разреза от операцията.
След като бебето се роди
- Започнете да кърмите възможно най-скоро след раждането. Световната Здравна Организация (СЗО) препоръчва, майките да започват кърменето възможно най-скоро след раждането, в рамките на първите няколко часа. Така ще осигурите на бебето си лесно смилаем протеин, витамини, минерали и защитни антитела, които се съдържат в коластрата. Коластрата е жълтеникава течност, която се отделя от гърдите ви и в рамките на следващите 2-3 дни се превръща в кърма.
- Практикувайте контакта „кожа-кожа“. Информирайте екипа в болницата, че искате да сложат бебето върху гърдите Ви, веднага след раждането, докато осъществите първото хранене. Правете това, колкото се може по-често през първите няколко месеца, за да осигурите на бебето си спокойно хранене и да поддържате кърмата в нужното количество.
- Хранете бебето, когато е гладно. Обичайно кърменето се свежда от 8 до 12 пъти за 24часа.
- Използвайте и двете си гърди. Кърменето и от двете гърди помага за производството на кърмата. Оставете бебето Ви да приключи с храненето си от едната Ви гърда, след което му предложете и втората. В случай че откаже, предложете първо нея при следващото хранене.
- Не налагайте времеви ограничения. Не определяйте точно време за хранене, но се уверявайте, че бебето Ви приема достатъчно количество храна. Някои бебета ядат бързо, други се нуждаят от повече време.
- Наблюдавайте бебето за признаци на глад. Не чакайте, докато започне да плаче от глад. По-добре следете за признаци на глад като повишената бдителност, сукателен рефлекс (търсене на зърното).
- След Цезарово сечение. Дори и да сте родили чрез Цезарово сечение, постарайте се да започнете да кърмите възможно най-скоро. Опитайте да кърмите бебето в позиция „футболна топка“, тъй като това ще ограничи натиска върхи разреза от операцията.
Преди да напуснете болницата
- Помолете да Ви наблюдава консултант по кърмене и при нужда потърсете съвет.
- Научете се да се цедите. Цеденето може да се окаже единственото, което би Ви помогнало да омекотите гърдите Ви, когато се напълнят в следствие на преминаването на коластрата в кърма. Това ще помогне на бебето Ви да суче по-лесно.
- Поискайте името и телефонния номер на консултанта по кърмене, така че да можете да се свържете с него в случай, че имате въпрос или нужда от съвет, когато вече сте си у дома.
Вкъщи
- Ако имате въпроси, потърсете съвет от лекуващия Ви лекар, консултанта по кърмене, приятелка или член от семейството, които успешно са се справили с кърменето. Не чакайте в случай, че изпитвате болка или дискомфорт, докато се опитвате да кърмите, консултирайте се с специалист.
Хормоните, които се отделят по време на кърмене, като окситоцин, намаляват времето за възстановяване след раждането.
Процесът на кърмене освобождава хормона окситоцин, който помага на матката да възвърне големината си отпреди забременяването за по-кратък период от време.
- Също така предизвиква съсирване на кръвта, което намалява количеството на кървенето след раждането.
- Намалява стреса и има успокояващ ефект.
- Хормоните, които се отделят в следствие на физическия контакт с бебето и производството на кърма Ви помагат да се успокоите и отпуснете.
- Кърменето положително подобрява настроението Ви, което от своя страна намалява риска от развитие на следродилна депресия. Помага Ви да създадете близка връзка с бебето и да го опознаете по-добре.
- Не стойте на шумни места.
- Отпуснете се заедно с бебето си и го наблюдавайте как комуникира.
- Контактът „кожа-до-кожа“ и „очи-в-очи“ създават уникална близост между вас
Безплатно, удобно и естествено
- Не изисква почти никаква подготовка.
- Може да бъде направено навсякъде и по всяко време.
Свързани статии