prenatalnite izsledvaniya

Съвети за изследвания при бременност и пренаталните изследвания

Бременност
Статии
Авг. 1, 2024
3минути

Прегледите на бебето и неговото здраве започват още преди то да се е родило. Ето някои въпроси, свързани с пренаталните изследвания, които бихте могли да зададете на Вашия лекар.

Подготовка и извършване на пренатални изследвания при бременност

Пренаталните изследвания са ключов елемент от бременността, предоставяйки важна информация за здравето на бебето и майката. Те включват разнообразни тестове и процедури, които Ви дават информация за правилното вътреутробно развитие на Вашето бебе и имат за цел да установят потенциални проблеми, които биха могли да възникнат, като вродени дефекти или генетични заболявания и да се предложат превантивни мерки след обстойно разчитане на резултатите. Тези изследвания са от съществено значение по време на цялата бременност и се следят от Вашият гинеколог.

Какво включват стандартните пренатални изследвания?

Стандартните пренатални изследвания при бременност включват различни тестове за оценка на здравето на бебето и бременната жена. Те обикновено включват ултразвукови прегледи, кръвни изследвания, тестове за скрининг на генетични нарушения и др. през определен период от време на бременността. Изследванията помагат на лекарите да открият възможни проблеми в ранен етап и да предложат подходящо лечение или мерки за грижа.

Кога се извършват пренаталните изследвания?

Пренаталните изследвания обикновено се извършват през целия период на бременността. Някои от тях могат да бъдат извършени в ранен етап, като например ултразвукови прегледи за определяне на възрастта и установяване на сърдечна дейност на плода. Други тестове са тези за скрининг на генетични аномалии, които могат да се извършват по-късно в бременността, обикновено около 12-та седмица.

Как да се подготвим за пренатални изследвания?

Подготовката за пренаталните изследвания при бременност може да включва следване на определени инструкции, предоставени от Вашия лекар. Например, за някои тестове може да се наложи да не приемате храна и вода за определен период от време преди изследването. Важно е да следвате всички указания на лекаря, за да гарантирате точността на резултатите и да избегнете необходимостта от повторно извършване на тестовете.

За да се подготвите по-добре за пренаталните изследвания:

  • Запознайте се с инструкциите: Внимателно прочетете и следвайте указанията, предоставени от Вашия лекар или медицинския персонал.
  • Постете при необходимост: Ако тестът изисква гладуване, уверете се, че не сте приемали храна и вода в посочения период преди изследването.
  • Носете нужните документи: Вземете със себе си всички необходими документи, включително медицински карти, застрахователни документи и предишни резултати от изследвания.
  • Подгответе списък с въпроси: Напишете всички въпроси и притеснения, които имате, за да ги обсъдите с лекаря по време на прегледа.
  • Избягвайте стреса: Опитайте се да останете спокойни и отпочинали преди изследването, тъй като стресът може да повлияе на резултатите.

Следването на тези стъпки ще Ви помогне да се подготвите по-добре за пренаталните изследвания и да осигурите точни и надеждни резултати, които ще подпомогнат здравето на Вас и Вашето бебе.

Резултати и следващи стъпки

След като направите изследванията, Вашият акушер-гинеколог ще Ви предостави информацията от резултатите и обясни тяхното значение. Ако бъдат открити проблеми, ще бъдат предложени подходящи мерки за грижа и лечение. Важно е да се консултирате с Вашият акушер-гинеколог относно всички въпроси и притеснения свързани с резултатите от пренаталните изследвания. Не се колебайте да задавате въпроси и да търсите допълнителна информация, за да бъдете добре информирани и уверени в грижата за себе си и своето бебе.

Заключение

Пренаталните изследвания при бременност играят ключова роля в грижата за здравето на бременната жена и нейното бебе. Те помагат за ранното откриване на потенциални проблеми и позволяват навременна намеса, което може да допринесе за безопасна и здравословна бременност. Не се колебайте да се консултирате с Вашият наблюдаващ лекар относно най-подходящите изследвания за Вас и Вашето бебе по време на бременността.

Редовното обсъждане на резултатите с лекаря ще Ви помогне да сте добре информирани и уверени в предприеманите стъпки за осигуряване на оптимални условия за развитие на бебето и поддържане на Вашето здраве.

Свързани статии

View details Симптоми и признаци за раждане
Статии
Spisuk s priznatsi za nachalo na razhdaneto

Симптоми и признаци за раждане

Вероятно очаквате признаците за началото на раждането на бъдат очевидни, но не винаги нещата са така, както изглеждат във филмите. Ето някои признаци за начало на раждането, за които да следите.

2минути За четене

View details Скрининг при бременност в 12-та седмица
Статии
снимка ултразвук бебе

Скрининг при бременност в 12-та седмица

Ето, че настъпи моментът за Вашия скрининг в 12-тата седмица!  Този ултразвуков преглед е особено важен и може да бъде доста емоционален, затова е добре да сте подготвени със сп

2минути За четене

View details Раждане със секцио - Подробна информация
Статии
седнала бременна жена

Раждане със секцио - Подробна информация

Начинът на раждане на бебето е много лично решение, за което имат влияние различни фактори.

3минути За четене

View details Подробна информация за платения отпуск по майчинство
Статии
Platen otpusk po maichinstvo

Подробна информация за платения отпуск по майчинство

Може все още да ви се вижда твърде рано, но след като сте обявили бременността си е добра идея и да започнете подготовката по платения отпуск по майчинство и да проверите на какво парично обезщетен

4минути За четене

View details Как да се възстановим след секцио
Статии
новородено бебе в ръце на майка

Как да се възстановим след секцио

Както при всяка друга операция, възстановяването след секцио изисква време и грижи.

2минути За четене

View details Как да изберем име на детето
Статии
Kakvo ime da izberem na bebeto si

Как да изберем име на детето

Имате нужда от вдъхновение за бебешки имена? Идва забавната част! Може би вече имате набелязани фаворити или бихте искали първо да се запознаете с бебето си лице в лице.

3минути За четене

View details Необходими стъпки при обезопасяване за бебе в дома Ви
Статии
plan za obezopasyavane na doma predi poyavata na bebeto

Необходими стъпки при обезопасяване за бебе в дома Ви

Вижте нашите идеи и съвети за обезопасяване на дома, включително предпазители за шкафове, контакти, врати и остри ръбове, за да миниминизирате риска от инциденти вкъщи.

3минути За четене

View details Изгответе Вашият план за раждане на бебето
Статии
vashiyat plan za razhdane

Изгответе Вашият план за раждане на бебето

Раждането може да бъде по-малко плашещо и стресиращо, ако имате ясен план за раждане. Това ще ви помогне да бъдете спокойни и денят да протече възможно най-гладко.

3минути За четене

View details Как да се справим със сутрешното гадене в началото на бременността
Статии
sutreshnoto gadene v nachaloto na bremennostta

Как да се справим със сутрешното гадене в началото на бременността

Както вече споменахме, гадене при бременност, само се нарича сутрешно, а всъщност може да продължава през целия ден.

2минути За четене

View details Как да се справим с болките и дискомфорта по време на бременността
Статии
Bolki po vreme na bremennost

Как да се справим с болките и дискомфорта по време на бременността

С промяната на тялото Ви, може да се появят болки и дискомфорт по време на бременността, особено в гърба, краката и стъпалата.

2минути За четене

View details Подробен списък за родилното
Статии
Spisuk za rodilnoto

Подробен списък за родилното

Важната стъпка за приготвяне на Вашия списък за родилното означава, че големият ден е много близо и трябва да сте готови с подготовката предварително, за да сте сигурни, че имате всичко необходимо

3минути За четене

View details Как да се справим с тревожността през първия триместър
Статии
trevozhnostta prez purviya trimestur

Как да се справим с тревожността през първия триместър

Изпитвате тревожност през първия триместър? Не сте сама, 1 от 10 бременни жени се сблъскват с този симптом през първия триместър. Ето няколко полезни съвета как да контролирате емоциите си.

2минути За четене

View details Как да се подготвим за родителството емоционално още преди раждането
Статии
Podgotovka za roditelstvoto

Как да се подготвим за родителството емоционално още преди раждането

Страхотни новини! Очаквате първото си дете. Но какво можете да направите, за да се подготвите за родителството емоционално?

3минути За четене

View details Подготовка и обзавеждане за детска стая
Статии
Podgotvyane na bebeshkata staya

Подготовка и обзавеждане за детска стая

Подготовката на бебешката стая е приятна и забавна задача, която е добре да свършите преди да се появи Вашето бебе. Ето няколко идеи за важните неща в нея.  

3минути За четене

View details Първи преглед при бременност - списък с въпроси
Статии
purviya si ginekologichen pregled pri bremennost

Първи преглед при бременност - списък с въпроси

Вашият първи гинекологичен преглед предстои. Колко вълнуващо! С всичко случващо се около Вас е добре да си подготвите списък с въпроси към Вашия лекар.  

7минути За четене

View details 10 съвета, с които да спестите разходи от бюджета си при отглеждане на бебе
Статии
усмихнати мъж и жена седят на диван

10 съвета, с които да спестите разходи от бюджета си при отглеждане на бебе

Изчисляването колко точно да спестите за бебето може да бъде трудна задача.

4минути За четене

View details Бременност: седмица 21
Статии
Бременност: седмица 21

Бременност: седмица 21

Въпреки че бебето сега тежи около 400 гр, вашето малко съкровище все още има достатъчно място в корема. И обича да го използва, когато не спи! Прочетете повече за тази седмицa.

6минути За четене

View details Не успявам да забременея
Статии
Мъж и жена

Не успявам да забременея

Като начало имайте предвид, че не сте единствена в този случай. Една от седем двойки има проблеми със зачеването и една от десет вече е прибягвала до техники на асистирана репродукция.

3минути За четене

View details Бременност: седмица 34
Статии
34 гестационна седмица

Бременност: седмица 34

Нещата в корема ви стават малко по-спокойни. Това е така, защото тялото и бебето ви се приготвят за раждането! То вече е порасно - дължина около 45 см и тежи близо 2,2 kg!

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето