Алергия при бебето или непоносимост към храни — как да ги различим
Бебето може да развие алергии и непоносимост към храна по всяко време. Алергията е реакцията на имунната система към съставка, която тя счита за заплаха. Силата на реакцията може да варира в широки граници при различните хора и освен това може да се променя с времето. Хранителната непоносимост може да предизвика по-малко тежки реакции, но може да бъде по-трудна за диагностициране. Ето няколко съвета как да различавате aлергичните реакции при бебето от признаците на хранителна непоносимост, както и други неща, които да имате предвид по темата.
- Запознайте се с основните храни, които предизвикват алергия: краве мляко, ядки, бобови растения (включително адамаме и други варива), яйца, глутен, соя, риба и черупчести мекотели.
- Не забравяйте, че тези храни могат да се въведат след шестия месец, в подходящия момента спрямо схемата за захранване с твърди храни.
- Опитайте се да въвеждате алергените много плавно - еднократно и в малки количества, за да можете по-лесно да забележите алергична реакция.
- Веднъж въведени и при показана добра поносимост, включвайте тези храни постепенно в ежедневната диета на бебето, тъй като това може да сведе до минимум риска от бъдеща алергия.
- Не отлагайте въвеждането на алергенни храни, като фъстъци и яйца след периода 6-12 месеца, тъй като има доказателства, че това може да увеличи риска от развитие на алергия към яйца и фъстъци в по-късен етап.
- Алергичната реакция при бебетата може да се прояви веднага след приема на храната, но и няколко часа по-късно.
- Кои са най-често срещаните признаци на алергия: подути устни или език, хрипове или затруднено дишане, сърбеж по кожата, гърлото, езика или очите, обрив / копривна треска, кашлица, диария, повръщане и хрема или запушен нос.
- Тежката алергична реакция или анафилаксията е изключително сериозна, така че е нужно да знаете какво трябва да направите при проявата ѝ.
- Ако подозирате, че бебето Ви има алергична реакция, опитайте се да запазите спокойствие и да потърсите медицинска помощ колкото се може по-бързо след като сте разбрали, че нещо не е наред.
- Ако детето Ви показва признаци на тежка алергична реакция или анафилаксия, незабавно се обадете на спешна помощ.
- Ако детето Ви има хранителна алергия, не забравяйте да четете внимателно етикетите на храните и да избягвате всякакви храни, при които съставките са неясни.
- Непоносимостта към храни не е реакция на имунната система. Тя по-скоро показва кога една храна е трудна за усвояване от организма.
- Помнете, че признаците за непоносимост към храна при бебетата може да се проявят с голямо забавяне, което ги прави трудни за диагностициране.
- Бъдете нащрек за признаци на непоносимост, например: спазми в стомаха, диария и подуване на корема.
- Най-доброто нещо, което може да направите, ако се притеснявате, че бебето Ви може да има хранителна алергия или непоносимост, е да се консултирате с медицинско лице.
- За повече информация относно бебешките алергии и непоносимост, както и други болести, за които трябва да внимавате, прочетете нашите 10 често срещани бебешки състояния.
Алергии при бебетата – попитайте експерта
Открийте отговорите на 6-те основни въпроса за алергиите при малките бебета, представени от специалист по хранене на Нестле.
2минути За четене
Свързани статии