Как да избегнем инцидентите у дома?
Спазването на основните правила за безопасност е само въпрос на интелигентно планиране. Списъкът от потенциални опасности за Вашето бебе е безкраен, но за щастие битовите злополуки почти винаги могат да бъдат предотвратени!
Вашето бебе е изследовател
Всеки ден ще му е приятно да се отправя на откривателско пътешествие из дома – а рисковете от инциденти дебнат навсякъде. Ще използва ръце, уста и какви ли още не възможни средства, за да опознае света около себе си.
Поставете се на височината на Вашето дете и ще разберете. Стълбите се превръщат в планина, навсякъде са оставени изкушаващи за него предмети. Ясно е, че Вашият дом може бързо да стане опасен за едно малко дете.
Мерки за предпазване от инциденти:
- Обяснете на Вашето дете защо не трябва да докосва ютията или вратата на фурната.
- Никога не оставяйте бебето си само, било то във ваната, на масата, на стол, в кола или в стая където прозорецът е отворен.
- Кухнята също е опасно място. Близо една четвърт от домашните злополуки се случват в нея. За да избегнете задушавания, отравяне или поглъщане на токсични субстанции, поставете всички опасни предмети (пластмасови пликове, домакински продукти, ножове, лекарства) на място, което Вашето бебе няма да може да достигне.
- Когато готвите не забравяйте да поставите тиганите или тенджерите така, че дръжките им да са недостижими за детето (да са насочени към вътрешната страна).
- Що се отнася до леглото - изберете го в съответствие с изискванията за безопасност (EC). Излишно е да слагате вътре много играчки (една или две са предостатъчни), както и да добавяте възглавници и одеяла.
- Не оставяйте на достъпни за детето места малки предмети, които то може да погълне.
- Добре ще е ако поставите предпазители на всички ъгли на мебели, където Вашето дете би могло да се нарани.
- Ако имате двор, не оставяйте градинските инструменти навън.
- Ако имате басейн, не оставяйте детето си без надзор.
Съвети при наранявания
- Повечето леки наранявания (леко порязване, опарване или падане) могат да бъдат лекувани в домашни условия. Малко дезинфектант или успокояващ крем, голяма целувка ... и всичко е наред!
- Ако обаче става въпрос за по-тежки наранявания, т.е. дълбоки рани, по-обширни изгаряния, ако детето е паднало на главата си и в следствие от това има необичайно поведение, като загуба на съзнание или повръщане, веднага повикайте бърза помощ или го откарайте до най-близката болница.
- Ако детето ви е погълнало токсични вещества, лекарства или малък предмет в никакъв случай не му давайте да пие течности веднага след това и не се опитвайте да го накарате насилствено да повърне.
Свързани статии