План с активности за Вашето 18-24-месечно дете

Занимания за Вашето мъниче между 18- и 24-месечна възраст

12-24 месеца
Статии
Дек. 16, 2024
6минути

Можете ли да повярвате, че Вашето мъниче е почти на две години? Вашето подрастващо дете се променя непрекъснато и вероятно вече има някои любими игри. С наближаването на втория му рожден ден ще забележите, че нивата на неговите умения се повишават – от координиране на движенията до съобщаване на желанията – и може би скоро ще станете свидетели на езикова експлозия! 

Бъдете модел за подражание 

Редовната активност е важна за здравето на Вашето подрастващо дете. Физическите игри поддържат растящите тела активни и създават предизвикателства за мозъка. Продължавайте да бъдете добър пример за подражание, като самите Вие следвате възможно най-активен режим. Нека Вашето мъниче вижда, че се разхождате, танцувате и участвате в игрите на детската площадка, вместо да седите на дивана, да гледате телевизия или да се взирате в мобилния си телефон. Не забравяйте, че то ще иска да прави това, което вижда, че Вие правите.  

 

Разнообразете игрите 

Някои игри ще спомогнат за развитието на фината моторика, защото използват малките мускули в тялото, например тези на пръстите. Дейности като танцуване, скачане и надбягване, за да вземе любимата си играчка, включват цялото тяло, така че ще помогнат за развитието на грубите двигателни умения. 

Всеки ден включвайте както структурирани, така и неструктурирани игри. Един от начините да задоволите нуждата на Вашето мъниче от структурирана игра е да бъдете активни заедно навън, където има достатъчно пространство за движение. Ако времето позволява, можете да отидете на близката детска площадка, да се разходите из парка или да посетите природен център. Ето още пет идеи за забавни игри, които да играете заедно, за да постигнете целта от един до три часа физическа активност на ден... 

На какво да играете? Сгъни и полети

1. На какво да играете? Сгъни и полети 

Как се играе? Направете заедно хартиено самолетче и насърчете своето мъниче да тича, за да го хване. Ако можете, излезте навън на широко открито пространство, за да има достатъчно място за надбягване. Позволете му да се опита да го хвърли (може да има нужда от помощ за траекторията!), след което самите Вие потичайте след него, за да му покажете колко забавна е играта.  

Защо? Тичането включва раздвижване на цялото тяло и ще помогне за изграждането на мускулна сила в краката. Освен това със сигурност ще го накара да отгатва накъде вятърът ще отнесе самолета! 

На какво да играете? Изгради и събори

2. На какво да играете? Изгради и събори 

Как се играе? Насърчете Вашето дете да направи кула от меки кубчета, а след това да ги събори отново. 

Защо? Тази игра ще помогне за развитието на уменията на ръцете и пръстите. Тя е добър пример за неструктурирана игра, в която детето може да създава каквото пожелае и да научи как работят нещата. Освен това играта занимава ръцете и създава предизвикателство за мозъка. 

На какво да играете? Криеница

3. На какво да играете? Криеница 

Как се играе? Намерете място, където да се скриете, докато Вашето мъниче Ви търси. След това се сменете, така че то да бъде в ролята на криещ се. Алтернативен подход е да скриете играчка, която трябва да бъде намерена. Редувайте се и му показвайте колко много Ви харесва да играете и да бъдете активни заедно. 

Защо? Между 18- и 24-месечна възраст Вашият малчуган вероятно ще разбере концепцията за „криеница“. Ако например скриете играчка под капак, то ще знае, че трябва да я потърси. Ако времето позволява игра навън, скривалището е възможност за него да развие груби двигателни умения, докато тича наоколо. Този вид занимание спада към структурираните игри, при които децата следват указания и са ръководени от възрастен. Това е добър начин да включите играта на криеница в плана за активни занимания от един до три часа на ден. Също така създава подходяща възможност да го научите на нови думи за нещата, които открива или забелязва навън. 

На какво да играете? Вътрешен кръг

4. На какво да играете? Вътрешен кръг 

Как се играе? Поставете обръч на земята или поставете въже за скачане в кръг, като разпръснете наоколо няколко топки с различен размер. Насърчете малчугана да събере топките и да ги постави вътре в кръга. Когато се упражни, присъединете се към него и вижте кой може да се справи по-бързо! 

Защо? Предизвиквайте малкото си дете да се движи бързо и да разтяга цялото си тяло, докато се навежда, за да събира и поставя топките, както и да тича напред-назад. Това е от помощ за упражняване както грубите, така и фините двигателни умения. 

На какво да играете? Право в целта!

5. На какво да играете? Право в целта! 

Как се играе? Поставете празни бутилки за вода като кегли за боулинг и покажете на своето мъниче как да търкаля топката, за да ги събори. Похвалете го, ако събори някоя бутилка, за да затвърдите целта на играта. 

Защо? Това дава възможност за развитие на грубата моторика и координацията ръка-око. Не забравяйте, че Вие сте модел за подражание на Вашето дете, така че то е по-склонно да се включи и да играе, ако вижда, че и Вие се забавлявате. Освен това то ще се запознае с „причинно-следствената връзка“, както и ще научи как да приема загубата и да отпразнува спортните победи! 

 

Контролен списък за безопасност на детската площадка 

  • Винаги дръжте малкото си дете под наблюдение и бъдете в близост до него на детската площадка. 
  • Търсете подходящо за възрастта му оборудване за игра. 
  • Изберете люлки с опора, за да не може да падне.  
  • В идеалния случай изберете детска площадка с меко покритие на земята, в случай на падане. 
  • Внимавайте с металните съоръжения за игра, които могат да станат горещи през летните месеци. 
  • Напомняйте на детето си да се изкачва по стъпалата към пързалката, а не да се опитва да се катери по самата пързалка. 

 

Източници:  

https://pathways.org/growth-development/toddler/games/ (Accessed December 5 2018)  

Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.  

Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.  

Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. Available at: https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx (Accessed December 5 2018)  

Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.  

https://pathways.org/growth-development/toddler/milestones/ (Accessed December 5 2018)  

https://pathways.org/topics-of-development/play/(Accessed December 5 2018)  

https://pathways.org/watch/parents-guide-structured-vs-unstructured-pla…(Accessed December 5 2018)  

https://pathways.org/baby-milestones-calendar/(Accessed December 5 2018)

Свързани статии

View details За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?
Статии
За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?

За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?

Бънджито за бебе е популярна играчка, която съчетава забавление и развитие. То предлага не само възможност за двигателна активност, но и стимулира укрепването на мускулите.

3минути За четене

View details Страх от изоставяне при бебета и малки деца
Статии
strakha ot izostavyane

Страх от изоставяне при бебета и малки деца

Страхът от изоставяне е естествен етап с развитието на всяко дете и често се проявява на възраст между 6 и 18 месеца.

3минути За четене

View details Преход от бебешкия период към ранно детство
Статии
momichence-se-oglezhda

Преход от бебешкия период към ранно детство

Преминаването от бебешкия период към ранното детство е вълнуващ и важен етап в развитието на всяко дете. Това е време на интензивно учене, нови умения и промени в хранителните навици.

3минути За четене

View details Кога се прави прощъпулник на дете?
Статии
Кога се прави прощъпулник на дете?

Кога се прави прощъпулник на дете?

Прощъпулникът е едно от най-вълнуващите събития в живота на едно семейство.

4минути За четене

View details Мястото на цвеклото в бебешкото меню
Статии
Колко важно е цвеклото в бебешкото меню

Мястото на цвеклото в бебешкото меню

Салатата от кореноплодни е популярно и любимо на много от нас ястие. Тайната на нейния успех се крие в съчетанието на вкусовете.

2минути За четене

View details Осигуряване на спокоен сън за Вашето бебе през цялата нощ
Статии
5 начина да помогнете на малкото си дете да спи пълноценно през нощта

Осигуряване на спокоен сън за Вашето бебе през цялата нощ

Пълноценният и спокоен сън е от съществено значение за здравословното развитие на детето. Ще разгледаме съвети и техники, които ще помогнат на Вашето мъниче да има сладки сънища.

2минути За четене

View details Как да отглеждаме детето екологично съобразно
Статии
Eko otglezhdane na bebe

Как да отглеждаме детето екологично съобразно

Поддържането на баланс между опазването на околната среда и отглеждане на бебе може да бъде постижимо и в същото време благоприятно за двете страни.

2минути За четене

View details Първи рожден ден - Предложения и идеи за детски рожден ден
Статии
дете с парти шапка на главата

Първи рожден ден - Предложения и идеи за детски рожден ден

Планирането на рожден ден за дете може да бъде забавно, но изисква внимание към детайлите. Ето нашите съвети и идеи за детски рожден ден и безпроблемно и незабравимо детско парти.

4минути За четене

View details Витамини за малки деца по всяко време
Статии
витамини по всяко време

Витамини за малки деца по всяко време

Пролет, слънце, по-дълги и по-топли дни – все причини да прекарваме повече време навън с децата.

3минути За четене

View details Как да предотвратите битовите злополуки?
Статии
как да предотвратите битовите злополуки

Как да предотвратите битовите злополуки?

Няколко предпазни мерки за запазване доброто физическо състояние на Вашето бебе.

2минути За четене

View details Вашето растящо малко дете – какво да очаквате след първите 1000 дни
Статии
Какво ще кажете за следващите 1000 дни?

Вашето растящо малко дете – какво да очаквате след първите 1000 дни

Погледнете назад към здравословните навици, които сте насърчили и които са помогнали на Вашето малко дете да расте досега, и очаквайте с нетърпение вълнуващите събития, които предстоят.

6минути За четене

View details Основен списък с хранителни продукти за Вашето мъниче
Статии
Основен списък с хранителни продукти за Вашето мъниче

Основен списък с хранителни продукти за Вашето мъниче

Докато детето навърши 2-годишна възраст, неговите хранителни навици ще бъдат вече установени. Ето защо е важно да помислите още сега кои храни са в (или извън) Вашия списък за пазаруване. 

1 мин За четене

View details Новите членове в семейство Nestlé® Gerber®
Статии
Новите биологични продукти

Новите членове в семейство Nestlé® Gerber®

Затрудненията идват най-често от нежеланието на детето да приеме определени вкусове.

2минути За четене

View details План за игри и занимания за Вашето 12-18-месечно дете
Статии
План за игри и занимания за Вашето 12-18-месечно дете

План за игри и занимания за Вашето 12-18-месечно дете

От пълзенето до изправянето и очакваните първи стъпки – Вашето бебе бързо навлиза в детска възраст и става все по-активно и подвижно.

5минути За четене

View details Ходенето по нужда
Статии
съвети за ходене по нужда на бебето

Ходенето по нужда

Прочетете нашите съвети за това как да приучите бебето да ходи по нужда.

2минути За четене

View details Как да разберем фибрите върху етикетите на хранителните продукти
Статии
Как да разчетем етикетите на хранителните продукти

Как да разберем фибрите върху етикетите на хранителните продукти

Ако се научите да разчитате етикета на хранителните продукти, това ще Ви помогне да изберете здравословни пълнозърнести алтернативи, богати на фибри за Вашето малко дете. 

1 мин За четене

View details Алергия при бебето или непоносимост към храни — как да ги различим
Статии
Alergii i neponosimost pri bebeto

Алергия при бебето или непоносимост към храни — как да ги различим

Бебето може да развие алергии и непоносимост към храна по всяко време. Алергията е реакцията на имунната система към съставка, която тя счита за заплаха.

3минути За четене

View details 5 лесни идеи за закуска, които да бъдат съобразени с нуждите и вкуса на Вашето дете
Статии
Закуската: време за предизвикателство

5 лесни идеи за закуска, които да бъдат съобразени с нуждите и вкуса на Вашето дете

Вдъхновете се!

1 мин За четене

View details GERBER® ORGANIC PLANT-TASTIC: 100% ОРГАНИЧНО КАЧЕСТВО НА РАСТИТЕЛНА ОСНОВА
Статии
gerber_organic_plant-tastic

GERBER® ORGANIC PLANT-TASTIC: 100% ОРГАНИЧНО КАЧЕСТВО НА РАСТИТЕЛНА ОСНОВА

Продуктите на Gerber® Organic Plant-tastic съдържат комбинация от зърнени храни, зеленчуци и бобови култури, които осигуряват ценни протеини и съдържат фибри.

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето