мъж целува бремена жена в корема

18 Гестационна седмица

Бременност
Статии
Септ. 16, 2024
8минути

Множество промени се случват през 18 гестационна седмица - от увеличаване на броя на нервни клетки до формиране на пръстовите отпечатъци. Прочетете повече за тази седмица.

През 18 гестационна седмица от бременността бебето ви все още расте бързо. Бебето също така става все по-активно.  

Все по-развитите сетива позволяват на бебето да получава повече стимули. Така То става по-чувствително към звуците, както и към налягането на околоплодната течност. Така че, когато облечете по-тесни дрехи, може да се случи, че бебето показва недоволството си с внезапен завой или дори ритник. 

Развитие на бебето през 18 гестационна седмица 

Един невероятен факт за бременността през тази седмица е, че броят на нервните клетки на вашето бебе е между 12 и 14 милиарда! Сърцето му вече е достатъчно голямо, за да можем да се чуе с обикновен стетоскоп, поставен върху корема. Мускулите му стават все по-силни и движенията по-енергични, така че ако не сте усетили, че бебето ви "танцува", то скоро ще го усетите.

През 18 гестационна седмица от бременността тялото на бебето вече е доста добре развито. То е покрито с фетална течност и пух, наречени лануго, а мазнините постоянно се отлагат под кожата. Кожата на бебето все още е прозрачна, но това ще се промени с течение на времето, когато се образуват следващите слоеве. 

Ръцете и краката на детето вече са оформени и на повърхността на пръстите се вижда модел на пръстови отпечатъци. Израженията на лицето също са забележими. 

Мозъкът се развива през цялото време. Важна промяна в този момент е образуването на мастна (миелин) обвивка около нервните влакна в мозъка и гръбначния мозък. Този процес ще продължи до края на бременността и ще приключи след 1 година от живота на бебето. Миелинът позволява провеждането на нервни импулси (по-бърз поток на информация) и влияе на интелигентността. 

Сърцето на вашето бебе се разделя на 2 камери и вече е оформено до такава степен, че по време на ултразвука лекарят може да определи възможните вродени дефекти. Това е много важно, защото съвременната медицина е в състояние да се справи с някои от тях още по време на бременността. Понастоящем се извършват пренатални сърдечни процедури, например в случай на аортна стеноза. След такава вътрематочна корекция може вече да не е необходима допълнителна сърдечна операция. 

Храносмилателната система продължава да се развива. На този етап панкреасът и черният дроб започват да работят. Червата, които бавно се пълнят с мекониум – първото акане – постепенно започват да работят. По време на ултразвуковото изследване почти при всяко бебе може да се види напълнен с урина пикочен мехур. Урината се образува от околоплодната течност течност, която бебето поглъща. Постоянно се образуват външни и вътрешни гениталии. На този етап матката продължава да се развива при момичетата, а при момчетата - простатната жлеза  (простатата).

18 гестационна седмица

Чудите се колко тежи бебето ви през 18-та гестационна седмица? Тежестта му е около 190г,а дължината около 14,2 см. 

Вашето тяло през 18 гестационна седмица 

Коремът в 5-ия месец на бременността става по-голям и по-тежък. Може дори да забележите, че пъпът ви започва да излиза. Матката достига размера на баскетболна топка, а количеството на околоплодната течност продължава да се увеличава. Телесното ви тегло ще е скочило с около 3-5 килограма в сравнение с преди бременността. Свободните панталони може вече да не са достатъчни за вас - за повече комфорт, вземете дрехи за майчинство. 

Невероятно е да потупвате корема си и да знаете, че там

Невероятно е да потупвате корема си и да знаете, че там има човече, което расте. И като си представяте, че си взаимодействате с този малък човек, това е невероятно, нали? Може би знаете пола на детето. Или сте решили да изчакате до раждането, за да разберете. Така или иначе, почти е време за втория ултразвук. Този път вашият лекар може да провери освен дали детето ви се развива добре, също и дали е момиче или момче. Не се разочаровайте, ако искате да знаете, но все още нищо не се вижда. Ако вашето дете не се е завъртяло подходящо, дори най-опитния гинеколог не може да разпознае пола му.

18-та седмица от бременността – на какво да обърнем внимание? 

Болки в гърба – тъй като коремът ви расте през цялото време и центърът на тежестта ви постоянно се измества нагоре и напред, болката в гърба, която сте почувствали миналата седмица, сега може да се влоши. Хормоналните промени карат ставите да се отпуснат, а мускулите, които са допълнително стресирани, се уморяват по-бързо. 

Опитайте се да си починете и да прекарате възможно най-много време в седнало или легнало положение, така че краката ви също да почиват. Въпреки това, не се отказвайте от умерената гимнастика и разходки. Бременността е свързана с повишен риск от тромбоза, особено при жени с допълнително натоварване, например затлъстяване, които обикновено се движат много по-малко, поради което движението по време на бременност е толкова важно. 

Киселини – разширяващата се матка през 18-та седмица от бременността се издига все по-високо и по-високо, оказвайки голям натиск върху стомаха, което може да доведе до киселини и често оригване. Прогестеронът, който е от съществено значение по време на бременност, също играе важна роля в развитието на тези неудобства, тъй като отпуска езофагеалния сфинктер. Освен това през втория и третия триместър нуждата от калории се увеличава – съответно с 360 kcal и 475 kcal, в сравнение с изискването преди бременността. Приемането на повече храна също може да бъде причина за киселини. 

За да сведете до минимум неприятните симптоми, погрижете се за диетата си и премахнете мазните, пикантни и трудно смилаеми храни и стимуланти като кафе и чай (по-силните стимуланти, т.е. алкохол и никотин, разбира се, бяха елиминирани по-рано, защото са вредни за детето). Също така, откажете се от сладкиши и сода. Яжте храна на по-малки порции, разпределени във времето и избягвайте преяждане преди лягане. Ако все още страдате от киселини, можете да използвате лекарства, които са безопасни за бременни жени и не се абсорбират от стомашно-чревния тракт. Понякога са достатъчни естествени методи, като например пиене на чаша мляко или ядене на няколко бадема. 

Повишено количество вагинално течение – за съжаление, вагинално течение от различни цветове може да се появи по време на бременност. Ако те са придружени от неприятна миризма, консултирайте се с Вашия лекар. 

Погрижете се за правилната хигиена на интимните зони и хигиената на тялото – вземайте чести душове, което ще намали риска от инфекции и раздразнения и ще подобри благосъстоянието ви. Струва си да се помни, че по време на бременност вагиналното рН може да е анормално, което се дължи на хормонални промени. Така че се погрижете за "добрите" бактерии, които колонизират областта на външните гениталии и влагалището, тъй като те са бариерата срещу инфекциите. Струва си да помислите за използването на вагинален пробиотик. Ако развиете кръвооттенък, консултирайте се с Вашия лекар. 

Важно 

Околоплодните води провеждат звукови вълни, които отиват към рецепторите в кожата на бебето. През 18-та седмица от бременността плодът вече реагира на акустични стимули: глас, сърцебиене, а също така ги помни и научава. Различната интензивност на звуците може да доведе до промени в активността на бебето: увеличаване на мобилността му, събуждане от сън, ускоряване на сърдечната честота. Ето защо можете да пускате спокойна музика за вашето мъниче. 

18-та седмица от бременността – как да се грижите за себе си? 

Диета по време на бременност – нормална перисталтика и контрол на телесното тегло 

За съжаление, бременността може да попречи на нормалното движение на червата ви. За да подпомогнете перисталтиката можем да допълните менюто си с фибри, плодове, зеленчуци и достатъчно вода. Пресни или варени зеленчуци, плодове и много пълнозърнести храни могат да направят чудеса. Въпреки това, бъдете внимателни с трици или пълнозърнест хляб, ако не сте свикнали с тях, защото твърде много могат да раздразнят червата. Пийте достатъчно (2 литра течност на ден), за да хидратирате и улеснявате "транзита". И опитайте да започнете деня си с чаша вода или прясно изцеден портокалов сок от грейпфрут (не премахвайте пулпата). Накиснете си сушени сливи през нощта, за да омекнат и ги добавете към закуската с кисело мляко - те имат безопасно разхлабващо действие и могат да помогнат при проблемните функции на перисталтиката. Ако въпреки тези малки съвети, притесненията ви продължават, консултирайте се с вашия лекар. Преди всичко не приемайте разхлабителни. Научете още полезни съвети за храненето в статията ни, свързана с храненето по време на бременността.

Ако имате по-голямата нужда от хранителни вещества и по-големият апетит означават, че може би е време да се консултирате с диетолог. Тя ще определи енергийните ви нужди и ще състави диета и по отношение на нуждите на детето. По време на бременността нуждата ви от желязо, витамини от група В, включително фолиева киселина, цинк и калций, се увеличава. Струва си да си припомним, че през 5-ия месец на бременността наддаването на тегло все още не трябва да надвишава няколко килограма. Ето защо качеството на храненията и тяхната честота ще бъдат важни – яжте малки порции 4-5 пъти на ден. 

Упражнения по време на бременност, плуване, масаж – грижете се за гръбнака си през цялото време! 
Въпреки факта, че това е 18 гестационна седмица от бременността, не се отказвайте от леката гимнастика. Тя противодейства на болките в гърба, особено в сакролумбалната област. Промяната на изкривяването на гръбначния стълб може да предизвика натиск върху нервите и тазовите кости. Така че все още е добре да правите йога или пилатес. Вземете и успокояващ масаж и ако обичате да плувате, можете да започнете да ходите до басейна. Плуването не само отпуска, но и подготвя тялото ви за раждане. 

Предотвратяване на оток – краката нагоре! 
На 18 седмици от бременността може да се появи подуване на глезените и краката. Това е така, защото тялото ви натрупва вода, която е необходима за регулиране на метаболитните промени, които се случват в него. Следователно обувките могат да се окажат твърде малки. Правете почивки толкова често, колкото ви е необходимо, и повдигайте краката си нагоре. Това ще подобри потока на течности в тялото. Такава ежедневна практика предотвратява прекомерното натрупване на вода в тъканите. Ендермологичният масаж или лимфният дренаж могат да стимулират метаболизма на тъканите. 

През 18 гестационна седмица все още можете да пътувате свободно. По време на ваканционните пътувания обаче си струва да избягвате силното слънце и да предпазвате кожата с подходящи кремове с SPF 30-50 и леки дрехи. По време на бременността кожата е по-чувствителна от обикновено, особено към UV радиацията. Не забравяйте, че хормоналните промени могат да ви направят по-податливи на бенки и обезцветяване. 

Съвети за 18 гестационна седмица 

Знаете, че трябва да консумирате много богати на Калций храни, за да подсилите костите си и тези на вашето бебе. Но какво да направите в случай на непоносимост към лактозата? Просто трябва да сте по-идейни, за да задоволите нуждите си. Много хора с лактозна непоносимост все още могат да продължат да ядат сирене или кисело мляко (лактозата се отстранява до голяма степен по време на производството, метаболизира се от "добри" бактерии, които ферментират с млечна киселина). Съществуват и безлактозни млека. Освен млечните продукти, добър източник на Калций са тъмните листни зеленчуци (включително морски водорасли) и сушени бобчета.

Свързани статии

View details Развитие на плода по месеци
Статии
dete-yade-yabalka

Развитие на плода по месеци

Бременността е вълнуващ период, изпълнен с промени и очакване.

4минути За четене

View details Храненето по време на бременност – въпроси и притеснения
Статии
Запек при бременност – въпроси и притеснения

Храненето по време на бременност – въпроси и притеснения

Предлагаме ви отговори на някои от обичайните въпроси, свързани с притеснения по време на бременността, както и стъпки, които можете да следвате, за да се чувствате по-добре по време на този период

5минути За четене

View details Каква е стойността на кръвната Ви захар?
Статии
нормални нива на кръвната захар по време на бременност

Каква е стойността на кръвната Ви захар?

Основният въпрос, който трябва да зададете, ако се изследвате за гестационен диабет или сте под наблюдение.

3минути За четене

View details Научете повече за някои от основните добавки и витамини преди зачеване
Статии
Mainimage

Научете повече за някои от основните добавки и витамини преди зачеване

Правилното хранене преди зачеване може да даде на бебето Ви възможно най-доброто начало в живота.

5минути За четене

View details Ключови стъпки и съвети при подготовката за зачеване
Статии
The 11 baby-ready questions you need to ask

Ключови стъпки и съвети при подготовката за зачеване

Запазете час за консултация с Вашия акушер-гинеколог, за да обсъдете плановете си за зачеване. Попълнете контролния списък и го вземете с Вас на прегледа.

2минути За четене

View details Бременност: седмица 6
Статии
Бременност: седмица 6

Бременност: седмица 6

Точно сега нарастването на вашето бебе е изключително бързо. Толкова много вълнение покрай развитието на толкова малко същество! Прочетете повече за тази седмица.

5минути За четене

View details Бременност: седмица 23
Статии
Бременност: седмица 23

Бременност: седмица 23

Вашето бебе е с дължина 29 см от главата до петите и тежи приблизително 550 грама.

2минути За четене

View details Бременност: седмица 39
Статии
Бременност: седмица 39

Бременност: седмица 39

Вероятно сте имали няколко контракции и се чудите дали това е "контракция". Не се притеснявайте, няма да пропуснете началото на раждането! Прочетете повече за тази седмица.

2минути За четене

View details Здравословен хранителен план преди зачеване
Статии
Хранителен план преди зачеване

Здравословен хранителен план преди зачеване

Имате умерена физическа активност? Стремете се да приемате около 2000 калории дневно и избирайте порции, съчетаваща петте хранителни групи, за да се подготвите за здравословна бременност. 

1 мин За четене

View details Бременност: седмица 17
Статии
бременна жена държи ръцете на стомаха

Бременност: седмица 17

Теглото на плода е около 150 грама и всеки ден все повече и повече започва да прилича на „истинско“ бебе. Прочетете повече за тази седмица.

6минути За четене

View details Бременност: седмица 34
Статии
34 гестационна седмица

Бременност: седмица 34

Нещата в корема ви стават малко по-спокойни. Това е така, защото тялото и бебето ви се приготвят за раждането! То вече е порасно - дължина около 45 см и тежи близо 2,2 kg!

2минути За четене

View details Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота
Статии
Какво да ядете по време на бременността

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрия старт в живота.

6минути За четене

View details 5 начина да ограничите вероятността Вашето бебе да развие алергии 
Статии
предотвратяване появата на алергии по време на бременността

5 начина да ограничите вероятността Вашето бебе да развие алергии 

Знаете ли, че здравословните начин на живот и хранене могат да ограничат вероятността Вашето бебе да развие алергии? 

5минути За четене

View details Бременност: седмица 12
Статии
Бременност: седмица 12

Бременност: седмица 12

Вие стигнахте до края на първия си триместър. Поздравления! Прочетете повече за тази седмица.

6минути За четене

View details Бременност: седмица 29
Статии
Бременност: седмица 29

Бременност: седмица 29

Вие сте почти на финалната линия – ще раждате след около десет седмици!  Прочетете повече за тази седмица.

7минути За четене

View details Това не е само кърма, това е защитната система на природата  
Статии
Имунитет от майчиното мляко

Това не е само кърма, това е защитната система на природата  

Знаете ли, че…? Имунитетът от майчиното мляко, осигуряващ естествена защита, ще Ви помогне в грижите за новороденото. 

3минути За четене

View details Бременност: седмица 7
Статии
Бременност: седмица 7

Бременност: седмица 7

Вашето бебе вече е доста впечатляващо, дължината му е 15 мм. Въпреки, че все още не го усещате, той/тя се движи. Прочетете повече за тази седмица.

2минути За четене

View details Бременност: седмица 24
Статии
Бременност: седмица 24

Бременност: седмица 24

Усещате ли , че бебето ви реагира на различни шумове и ласки?

6минути За четене

View details Бременност: седмица 40
Статии
Бременност: седмица 40

Бременност: седмица 40

Ако все още не е, вашето бебе ще се роди в следващите няколко дни. Ако не излезе доброволно, вашият лекар може да му помогне. И най-сетне ще бъдете майка! Прочетете повече за седмица 40.

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето