17 Гестационна седмица
Теглото на плода е около 150 грама и всеки ден все повече и повече започва да прилича на „истинско“ бебе. Прочетете повече за тази седмица.
Развитие на бебето – 17-та седмица от бременността
Много промени настъпват през тази седмица. Развитието на невроните продължава, както и съзряването на нервната система през 17 гестационна седмица. Кожата му все още е много тънка и доста прозрачна, малки кръвоносни съдове могат да се видят през нея. Започва образуването на миелиновата обвивка на нервните влакна на гръбначния мозък. Това е изолационна обвивка, изградена от вещество богато на липиди, което позволява добро протичане на нервния имулс. Тънкото черво на бебето продължава да се развива и вече е позиционирано на точното място в коремната кухина. Всичко е както трябва да бъде.
През 17 гестационна седмица бебето ви все още е много малко. Това скоро ще се промени, защото бавно започва да съхранява телесните мазнини. Всички вътрешни органи, включително мозъкът, вече са развити.
Ставите също се укрепват и костната структура се втвърдява. Този процес ще продължи през следващите седмици, докато бебето ви е готово да функционира самостоятелно извън тялото ви.
Репродуктивните му органи също се формират през цялото време. Лекарят по време на ултразвуковото изследване вероятно вече ще може да разпознае пола му. Процесът на развитие по това време включва както вътрешни, така и външни полови органи: при момичетата се образуват матката, срамните устни и фалопиевите тръби, а при момчетата - пениса и простатата. Освен това се формират индивидуални особености на бебето - оформят се черти на лицето и се образуват пръстови отпечатъци от вътрешната страна на ръката и пръстите му.
Интензивното развитие означава, че сърцето на вашето бебе сега бие до два пъти по-бързо от вашето (около 160 удара в минута). Ако лежите в правилната позиция, можете дори да ги чуете по време на доплеров преглед. Детето вече има развито чувство за допир и знае как да стисне юмруците си. С течение на времето бебето ще започне да тренира хватката, улавяйки пъпната връв. Сега започва да смуче палеца си, да размахва ръце и крака.
Бебето през 17та седмица от бременността тежи 140 г и е дълго 13 см и постоянно расте.
Интересно и важно
Около 4-5-ия месец върху кожата на бебето започва да се образува фетална пухкава коса, наречен лануго. Тя покрива цялата повърхност на тялото на бебето, с изключение на ръцете, устните и стъпалата на краката. Нейната задача е да предпази деликатната кожа на детето от прекомерна мацерация (увреждане на кожата под въздействието на продължително действие на амниотичната течност). Лануго изчезва точно преди или веднага след раждането на бебето.
Коремът ви през 17та седмица от бременността – как се променя тялото ви?
До 17 гестационна седмица от бременността вероятно сте качили от 2 до 4 килограма. Бъдете подготвени за факта, че наддаването на тегло сега ще се ускори значително. Коремът ви ще става все по-видим и ще се издига малко, така че може би вече се нуждаете от по-свободни дрехи. Това е така, защото матката престава да се вписва в таза. Органът расте с увеличаването на теглото на детето и увеличаването на количеството амниотична течност, което създава благоприятни условия за развиващото се бебе. Плацентата също расте, което осигурява на детето кислород и протеини, мазнини, витамини и минерали, необходими за развитието.
17-та седмица от бременността – на какво да обърнете внимание?
Болки в гърба – наддаването на тегло кара центъра на тежестта да се движи напред. Това може да доведе до лек дисбаланс и болки в гърба.
Опитайте се да ходите внимателно, избягвайте токчетата: помислете за използването на обувки с равна подметка, които да ви служат, докато родите. Ако сте особено обезпокоени от болки в гърба, трябва да помислите за помощ от физиотерапевт - физиотерапевтичните лечения по време на бременност са много полезни, особено когато започнем да ги използваме рано.
Недостиг на въздух и спазми – все по-бързо нарастващият корем и наддаването на тегло могат да бъдат причина за задух. Забележимите спазми и болката в долната част на корема са резултат от разтягане на маточните връзки или сблъсък на разширяващата се матка със съседните органи.
Време е да забавите темпото и да си починете – задухът не застрашава детето, но контракциите не трябва да се пренебрегват.
Спукани капиляри и кървящи венци – хормоналните и съдови промени, които настъпват през този период, могат да допринесат за спукани капиляри и кървене на венците. Венците , могат да набъбнат и да започнат да кървят повече, което ги прави лесни за замърсяване и възпаление. Възпалението, може да причини инфекция на плода.
По време на бременността са необходими редовни посещения при зъболекаря. Ако забележите, че кървенето се появява не само при миене на зъбите, направете тест за кръвосъсирване. Също така е важно да се грижите за правилното кръвообращение през деня и, когато е възможно, да легнете за момент с вдигнати крака.
Бебешки движения - по това време вече можете да започнете да усещате първите движения на плода. Това обаче няма да са най-силните усещания, изчакайте около 2 седмици, докато бебето придобие сила , за да усетите и по силни ритници. Към момента можете да усещате пърхане в корема - това са първите движения на бебето.
Ако не наблюдавате нищо специално през това време, не се притеснявайте. Рано или късно ще почувствате бебето. Тези усещания ще се засилят около 20-та седмица от бременността.
Желание за секс - в началото на втория триместър можете да наблюдавате повишаване на либидото и увеличен интензитет в усещанията.
Ако бременността протича правилно, не е нужно да се притеснявате за безопасността на бебето по време на полов акт - той е защитен от слизеста запушалка, която затваря входа на матката.
17-та седмица от бременността – как да се грижите за себе си?
Контролирайте теглото си!
Вече сте бременна на 17 седмици, така че е време да запомните, че ядете за двама, а не за двама! Ако очаквате дете, трябва да съставите менюто си със специално внимание. Вашата диета трябва да се състои от 4-5 хранения и да осигури на вас и вашето бебе необходимите хранителни вещества. Консултирайте се със специалист и се уверете, че знаете какво да избягвате по време на бременността, така че да не се налага да се борите с наднорменото тегло или алергията на бебето след раждането.
Още за храненето:
Мазнините и незаменимите мастни киселини са от съществено значение за вашата диета през периода на 17 гестационна седмица. Малцина от нас са изложени на риск да не получат достатъчно. Ето някои практически съвети за прием на мазнини. По време на готвене, не се притеснявайте да използвате мазнини. Обикновено една супена лъжица масло е напълно достатъчна. Може да използвате и различни начини на готвене (пара, печене и др.). Това ще ви помогнат да контролирате по-добре приема на мазнини. Също така, избирайте "добри" сурови масла за салатения сос. Някои от тях са незаменими източници на есенциални мастни киселини за вас и вашето бебе, като рапично, орехово масло и др. Есенциални мастни киселини са тези, които организма ни сам не може да синтезира и се налага набавянето им от храната. Те също така са важни за развитието на целия организъм на бебето.
Съвети
Поддържайте форма!
Упражненията за разтягане, пилатес и йога могат да облекчат болките в гърба. Отлични резултати дават и редовните масажи, например пренатален масаж с фасциална терапия, който може да се извърши след края на първия триместър на бременността. За да предотвратите болки в гърба, можете да използвате и кинезиотейпинг – популярен терапевтичен метод с използването на пластири, който увеличава обхвата на движение и ефективно облекчава болезнените заболявания. През 17-та седмица от бременността също си струва да се грижите за правилната позиция по време на сън. Спането на лявата страна не натоварва гръбначния стълб и е полезно за бебето.
Погрижете се за тялото и лицето си!
Не забравяйте за себе си! Нежелан сувенир след бременност са стрии. Можете да намалите броя им, така че втривайте правилните препарати в тялото всеки ден, което ефективно ще подобри еластичността на кожата. Диета с ниско съдържание на сол, богата на витамин С и колаген и редовната хидратация на организма също е важна. (мин. 2 литра вода на ден). По време на бременността си струва да се консумира естествена изворна или нискоминерализирана минерална вода с малко количество натриеви йони. Поради излишната сол в диетата, често могат да се наблюдават по-високи нива на натрий, което насърчава хипертонията.
Свързани статии