16 Гестационна седмица
Ако можете да наблюдавате растящото бебе вътре във вас, ще видите, че той/тя вече смуче палеца си! Рефлексът за сучене също е развит. Прочетете повече за тази седмица.
16 гестационна седмица е 4-ият месец от бременността. Вашето бебе става все по-изправено и обхватът му на движение непрекъснато се увеличава. Можете да започнете да говорите на вашето бебче, тъй като то вече чува звуци, това е страхотна възможност за да започнете да изграждате невероятната връзка помежду си.
Развитие на бебето – 16-та седмица от бременността
Ретините на вашето мъниче започват да функционират през 16 гестационна седмица. Не се опитвайте да излагате корема си на ярки светлини, за да видите дали бебето ви реагира - неговиите нервни окончания все още не са достатъчно узрели и сетивните му органи все още са прекалено крехки, за да бъдат стимулирани по този начин. Възможно е да почувствате за първи път, че бебето ви се движи (или през следващите седмици). Тези движения са все още много леки, така че не очаквайте огромни усещания. Бъдете нащрек за това, което усещте като пеперудите в корема или малки мехурчета. Това е вълнуващо и прекрасно! Когато се случи не се притеснявайте, ако все още не сте го почувствали - също не се притеснявайте - всяко бебе расте с различна скорост. Бебето ви е точно там, където е трябвало да бъде!
През шестнадесетата седмица от бременността мускулите и ставите на бебчето укрепват, ръцете и краката му са напълно оформени. Той вече може да движи, огъва краката си в коленете, а ръцете си - в лактите и китките. Костите на бебето, първоначално направени от хрущялна тъкан, сега задържат калций и стават все по-твърди.
През 4-ия месец на бременността бебето развива всичките си жизнени функции. На всеки 40-45 минути уринира, също започва да диша много ясно – засега околоплодните води отиват в белите му дробове, но това е изключително важно упражнение на мускулите, отговорни за дишането.
През 16 гестационна седмица от бременността нервната система и сетивата на бебето постоянно се формират. Детето се опитва да движи очните си ябълки. Въпреки че ушите му все още не са напълно развити, бебето реагира на звуци. Би могло вече да "чува" сърдечния ви ритъм или функцията на червата. Това е добър момент да започнете да говорите с него възможно най-често – благодарение на това малкото съкровище бързо ще свикне с гласа ви и ще започнете да изграждате уникалната връзка помежду ви.
И как бебето се променя през 16 седмица от бременността по отношение на дължина и тегло?
То е с размери 11,6 см и тежи 100 г.
Коремът ви през 16 седмица от бременността – как се променя вашето тяло?
В началото на втория триместър на бременността матката ви - а с нея и коремът ви - непрекъснато расте. В повечето случаи бременността вече е видима, въпреки че не е задължително това да е правило за вас. Ако имате силни, добре развити коремни мускули – закръгляването може все още да не е толкова изразено. Малко по-късно бременността става видима и при по- високи жени. Не забравяйте обаче, че рано или късно коремът ви ще порасне. Вземете това предвид, когато купувате дрехи за следващите месеци. Същото важи и за бельото. Вашият бюст със сигурност ще стане по-голям. Не забравяйте, че добре прилягащият сутиен е инвестиция за гърдите ви, които с помощта му ще изглеждат по-добре и след бременността.
Ако това не е първата ви бременност, може би вече можете да усетите движенията на бебето – все още не рита но се усеща леко пърхане в корема като от пеперудки, както и усещане за бълбукане.
Ако все още не усещате движенията на детето си, не се притеснявайте - това е много индивидуален процес. В много случаи те се усещат ясно около 18-20-та седмица от бременността. Така че все още имате време!
16-та седмица от бременността – на какво да обърнете внимание?
Усещане за тежест, газове, повишено чревно напрежение - това е ефектът на прогестерона, който от началото на бременността забавя функционирането на храносмилателната система, както и все още нарастващата матка, потискайки други коремни органи - това може да доведе до намаляване на чревната ефективност.
Ако имате някой от тези видове симптоми, би могло да ви помогне ограничаването на консумацията на продукти, които насърчават появата на метеоризъм и газове, например пържени храни, т.нар fast food и др. а ако това не е достатъчно, също и някои зеленчуци, като зеле, грах или боб. Вашата диета трябва да включва продукти, съдържащи фибри (пресни зеленчуци, булгур, пълнозърнест хляб и тестени изделия, зърнени храни, например овесени ядки). Редовното пиене на натурални кисели млека или кефир също може да помогне. Не забравяйте за правилното количество течности (минерална вода, плодови чайове). Също така си струва да се движите редовно - дори 20-минутна разходка ще ви помогне да се справите с усещането за тежест.
Мускулни крампи – ако не сте се борили с тях преди, те могат да се появят около 4-ия месец от бременността. Има много причини за крампи на прасеца – това може да бъде умора на краката, причинена от продължително седене, маточно налягане върху тазовите нерви, наднормено тегло, неправилна диета или твърде ниска концентрация на калций и магнезий в организма.
Ако крампите са много болезнени, седнете и ги изчакайте, масажирайки възпаленото място. Партньорът ви или друг близък човек може да ви помогне. В случай на крампи на прасеца е полезно да легнете с крака си, удобно поставен върху възглавница. Яжте храни, богати на калций (мляко и млечни продукти) и магнезий (бадеми и други ядки, семена,тъмен шоколад с високо съдържание на какао).
Важно
В борбата с крампите помага и добавянето на витамини от група В. Ако спазмите са много чести и досадни, така че да ви попречат да функционирате нормално – консултирайте се с Вашия лекар. Не използвайте никакви лекарства или хранителни добавки сами.
16-та седмица от бременността – как да се грижите за себе си?
Грижа за косата -голяма група жени в 16 гестационна седмица от бременността се радват на красив тен, силни нокти и блестяща коса. Това е ефектът от високата концентрация на естроген. Не забравяйте обаче да се грижите за косата си, въпреки благоприятното въздействие на хормоните. Не я мийте с гореща вода. Избягвайте честото сушене, изправяне, използване на маша. Косата не обича тежки пени, лакове и гелове. Измийте я с нежен шампоан, използвайте подходящи балсами. Така косата ви ще бъде още по-красива!
Купете четка за зъби с меки влакна
Ако все още се борите с подути венци и кървене по време на миене, не забравяйте да смените четката си за зъби с такава с меки (или дори много меки) косъмчета. Мийте зъбите си с нея 2-3 пъти на ден в продължение на 2-3 минути, старателно, но много внимателно – не влагайте прекалено много сила в тази дейност. Благодарение на това ще предотвратите по-нататъшни раздразнения.
16-та седмица от бременността ХРАНЕНЕ
Когато сте бременна, Витамин А е важен, но в точната дозировка, нито прекалено много, нито твърде малко. При балансирано хранене би трябвало да си набавяте достатъчно количество и няма нужда да приемате добавки. Но внимавайте, защото прекомерните количества може да бъдат вредни за развитието на вашето бебе около 16 гестационна седмица. Ще успеете да набавите нужното количество от Витамин А със следните храни: мляко, сирене, масло и яйца (по-специално жълтъците). Спокойно можете да се наслаждавате и на плодове и зеленчуци като спанак, маруля, магданоз, домати или моркови, както и оранжеви или жълти плодове (кайсии, пъпеши, манго и др.).
Други полезни съвети
Около 6-ия месец ви препоръчваме с вашия партньор да отидете на училище за бременни, за да започнете да се подготвяте за раждането, особено ако това е първото ви дете (или е изминал доста дълъг период от вашето първо дете). Ще научите за раждането, за облекчаване на болката, дишане и техники за релаксация, посещение на родилна зала, упражнения за фитнес по време на бременност и много други наистина полезни неща също могат да бъдат включени в програмата. Науката и медицината се развиват скорострелно и вие трябва да сте запознати с всичко. Училищата за бременни са идеалната възможност да се запознаете с други майки или двойки. С кого по-добре бихте могли да споделите своя опит?
Свързани статии