bebe-sled-hranene

Алергии при децата - как да ги предпазим?

Oт 6 mесеца
Статии
Юни 10, 2024
4минути

Определени правила, свързани с хигиената и храненето, могат да предотвратят отключването на алергии при бебетата.

Алергичните реакции се проявяват, когато тялото по погрешка приема някакво вещество за вредно. С други думи, това е защитна реакция срещу атака, която всъщност не съществува. Има какви ли не симптоми на алергията - екземи, обриви, затруднено храносмилане и дихателни проблеми са сред най-разпространените. Определени правила, свързани с хигиената и храненето, могат да предотвратят отключването на алергии както при възрастни, така и при бебета и по-големи деца. Родителите трябва да обръщат особено внимание на случаите на алергични реакции, проявени от членове на семейството.

Здравословна среда

Домът е развъдник на алергени. Прахта по килима и мебелите, козината или перата на домашния любимец са причина за повечето алегии. За да ограничите тази инвазия, ежедневно проветрявайте стаите у дома, избърсвайте мебелите и почиствайте с прахосмукачка. Използването на калъфи за дюшеци, защитаващи от акари и ежеседмичната смяна на чаршафите също може да намали разпространението им.

Основните алергени в жизнената среда

Акари и видове прах

Микроскопични и невидими за невъоръженото око, акарите завладавят домовете ни, като намират убежище в килими, завеси, дюшеци и дори плюшени играчки. Прахта пък нахлува и остава във въздуха, откъдето лесно може да бъде вдишана. Оттук и алергичните реакции при бебетата са свързани с дишането - като хроничен ринит и астма, придружена от запушен нос и сълзящи очи.

Цветният прашец

Цветният прашец представлява микроскопични зрънца, носени от вятъра или насекомите. Онези, които предизвикват алергични реакции, произхождат от плевели, сено, тревни площи и различни видове трева. Периодите, в които е по-вероятно да се проявят алергии както при бебетата, така и при по-големите деца и възрастните, са съответно от април до юни и от септември до октомври. Най-често срещаните симптоми, свързани с тези алергии са хрема, кихане и крайно чувствителни очи.

Основните хранителни алергени

Белтъка на кравето мляко

Това е най-често срещаната алергия сред повечето бебета. Би могла да се прояви във всяка възраст, но обикновено започва в периода на захранване. Симптомите могат да са свързани с проблеми на храносмилането (диария и повръщане), а в повечето случаи да са съпроводени от екзема или обрив. Ако детето Ви е алергично към белтъка на кравето мляко, просто не включвайте млякото и млечните продукти в хранителния режим. Вашият лекар ще препоръча най-подходящите му алтернативи. За да не допуснете каквито и да е липси на полезни хранителни вещества, може да Ви посъветват да използвате богата на калций вода или да увеличите приема на плодове и зеленчуци. Може също така да предпише специални адаптирани продукти. Тази алергия обикновено отшумява с времето.

Глутен

Глутенът е растителен протеин, който се съдържа в определени житни растения (ръж, пшеница, ечемик, овес) и производните им храни (макарони, фиде, спагети и други тестени изделия, бисквити, хляб). Непоносимостта към глутен, или цьолиакия, засяга средно едно на всеки 2000 пеленачета. Симптомите на тази алергия включват диария, придружена от трудно наддаване на килограми и подут стомах. Ако забележите тези признаци, се консултирайте с лекаря, който ще препоръча най-добрите продукти за Вашето дете.

Яйца от кокошки

Алергените в яйцата се съдържат най-вече, но не само в белтъка. Лекарите съветват изобщо да не давате белтък на Вашето бебе през първата година. Подобно на кравето мляко и фъстъците, яйцата са съставна част на много различни хранителни продукти, но също така и на някои ваксини (против заушки, грип и др.) Симптомите на алергии при бебетата към яйцата могат да бъдат респираторни (астма) или кожни (екзема или обриви). За да сте сигурни, че включвате протеини в хранителния режим на Вашето дете, заместете яйцата с месо и мазни риби или зърнени продукти и сухи зеленчуци.

Фъстъците

Фъстъците са от семейството на бобовите растения и се използват в хранително-вкусовата промишленост в суров вид или като вторичен продукт, например масло. Реакциите при алергията към фъстъци най-често са обриви, екземи и отоци. Както при повечето алергии, рискът от анафилактичен шок не може да бъде изключен.

Внимавайте с какво храните детето си, за да го предпазите от евентуална поява на алергии.

●    Периодът, в който започвате да предлагате нови храни на Вашето бебе, е прекрасен. Забавно Ви е да гледате как се усмихва, изразявайки своите предпочитания към храните. Храненето на Вашето бебе е изключително важно за неговото здраве и способства за предотвратяване на алергиите, така че е добре постепенно да променяте храната на бебето.
●    Когато започнете да въвеждате твърдите храни, давайте на Вашето бебе само по един вид нова храна наведнъж. Това ще Ви помогне по-лесно да определите каквато и да е хранителна алергия. Съветваме Ви също така да избягвате твърде рано да давате храни, които са известни като алергени.
●    Законът изисква производителите на детски хранителни продукти, увеличаващи риска от алергии и непоносимост към определени храни, да предлагат етикети с ясно съдържание, с помощта на което родителите да откриват потенциалните алергенни съставки.
●    На опаковката се посочва дали продуктът съдържа мляко или соя и техните производни, както и глутен, подправки и целина.
●    Ако в семейството Ви има алергични, се препоръчва да отложите въвеждането на твърди храни не по-рано от шестия месец.
●    Във всеки случай се посъветвайте с Вашия лекар: той ще Ви препоръча каква храна и какви количества от нея е най-добре да предлагате на Вашето дете. Първите признаци на хранителна алергия обикновено са кожните реакции. Бъдете особено бдителни, винаги когато Вашето бебе опитва нова храна и незабавно се консултирайте с лекар, ако се проявят симптоми.

Свързани статии

View details С какво да започнете захранването на малкото си съкровище?
Статии
bebe priema kasha

С какво да започнете захранването на малкото си съкровище?

Моментът за захранване на малчугана настъпва, но не сте сигурни с какво да стартирате?

2минути За четене

View details Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето
Статии
Колко важен е пащърнакът в бебешкото меню

Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето

Кореноплодният зеленчук пащърнак започна да заема все по-важна роля на трапезата у нас през последните години. Педиатрите често го препоръчват на родителите, за чиито деца захранването предстои.

3минути За четене

View details Nesle NАNCare за дневен прием на витамини
Статии
NANCARE

Nesle NАNCare за дневен прием на витамини

Продуктите от гамата на Nestlé® NANCARE® са специално създадени, за да отговорят на специфичните нужди на бебетата и малките деца, които са в активен период на растеж.

3минути За четене

View details Всяка хапка е важна за здравословния растеж и развитие на бебето
Статии
vsyaka-hapka-e-vazhna-za-zdravoslovniya-rastezh

Всяка хапка е важна за здравословния растеж и развитие на бебето

Етапа на въвеждането на твърди храни в менюто на детето е много важен!

4минути За четене

View details Как да се справим със злоядо дете
Статии
kak da se spravim sus zloyado dete

Как да се справим със злоядо дете

Чудите се как да се справите със злоядото дете? Развиването на вкусовите рецептори изисква време.

2минути За четене

View details Първите зъбки на вашето бебе
Статии
bebe-s-prysti-v-ustata

Първите зъбки на вашето бебе

Появата на първите зъбки в повечето случаи е доста неприятен момент за едно бебе.

3минути За четене

View details Сладък картоф в бебешкото меню
Статии
Mястото на сладкия картоф в бебешкото меню

Сладък картоф в бебешкото меню

Доста често майките започват захранването със сладък картоф.

2минути За четене

View details Ръководство за захранване на бебе
Статии
malchugan-izcapan-okolo-usta

Ръководство за захранване на бебе

Въвеждането на отбиващи храни е интересен и вълнуващ етап от развитието на вашето бебе.

7минути За четене

View details Захранване, водено от бебето
Статии
дете яде ягода

Захранване, водено от бебето

Колебаете се кога да започнете със захранването на бебето? Повечето деца са готови за този етап около 6-ия си месец.

3минути За четене

View details Модерната градска майка
Статии
Модерна градска майка

Модерната градска майка

Eдна жена трябва да дава най-доброто на децата си, но това не включва да забрави себе си.

2минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Защо да оставяте таткото и бебето по-често да се гледат сами?
Статии
tatko-s-bebe-pred-ogledalo

Защо да оставяте таткото и бебето по-често да се гледат сами?

Баща, който бута детска количка в парка или пък утешава плачещото си бебе, напоследък е все по-често срещана гледка.

3минути За четене

View details Алергия при бебето или непоносимост към храни — как да ги различим
Статии
Alergii i neponosimost pri bebeto

Алергия при бебето или непоносимост към храни — как да ги различим

Бебето може да развие алергии и непоносимост към храна по всяко време. Алергията е реакцията на имунната система към съставка, която тя счита за заплаха.

3минути За четене

View details С деца на море - Как да се подготвим?
Статии
dete-s-gerber-pyure-v-raka

С деца на море - Как да се подготвим?

Пътуването с деца, особено пък на море, може да бъде най-забавният начин да прекарате почивката си.

3минути За четене

View details Подготвяне на прибори за хранене на бебе и помощни аксесоари
Статии
усмихнато бебе с изцапана уста

Подготвяне на прибори за хранене на бебе и помощни аксесоари

Започването на етапа на захранване на Вашето бебе е изключително важен за неговото развитие.

3минути За четене

View details Социалният живот на семействата с малки деца
Статии
Социален живот на семейства с малки деца

Социалният живот на семействата с малки деца

Животът на родителите продължава и след появата на децата в семейството.

2минути За четене

View details Защо да изберем биологична хранa
Статии
По какво се различава биологичната храна от традиционната храна за бебета?

Защо да изберем биологична хранa

По какво се различава биологичната храна от традиционната храна за бебета.

2минути За четене

View details Как да разчетем езика на тялото на бебето
Статии
седнало дете подава ръка

Как да разчетем езика на тялото на бебето

От момента на раждането му, бебето има много какво да сподели с Вас.

2минути За четене

View details Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито
Статии
maika-karmi-bebe

Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито

В зависимост от силата на глада, Вашето бебе може да Ви даде различни сигнали. С времето Вие ще се научите да разпознавате тези знаци, дори и когато за околните те не са толкова очевидни.

3минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето