Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове. Само това е достатъчно, за да накара който и да е да се зачуди дали не се побърква. Но кога родилната тъга се превръща в следродилна депресия? Разберете, като прочетете текста по-долу,
Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове. Само това е достатъчно, за да накара който и да е да се зачуди дали не се побърква. Но кога родилната тъга се превръща в следродилна депресия? Единбургската скала за следродилна (постнатална) депресия (EPDS) е всъщност тест за следродилна депресия, разработен от експерти, който помага в диагностицирането и различаването на признаците на родилна тъга и тези на следродилна депресия. Родилната (или още наричана майчина) тъга е предизвикана от хормоналните промени в организма на майката в първата седмица след раждането. Следродилната депресия често се появява в седмиците, месеците или дори до година след раждането. Отговорете на въпросите по-долу, за да разчетете емоциите и чувствата си. Тестът е най-добре да се направи между 6-тата и 8-мата седмица след раждането и трябва да изберете отговорът, който най-добре описва как сте се чувствала през последните седем дни - не само днес. Силно препоръчително е да проведете този тест заедно с Вашия лекар.
1. Мога да се смея и да виждам забавната страна на нещата
Да, толкова, колкото винаги съм могла = 0
Не чак толкова, отколкото преди = 1
Определено по-малко от преди = 2
Не = 3
2. С удоволствие ли очаквате това, което предстои?
Колкото и преди = 0
По-малко, отколкото преди = 1
Доста по-малко от преди = 2
Въобще не = 3
3. Ако нещо се обърка, ненужно обвинявам себе си
Да, повечето пъти = 3
Да, понякога = 2
Не много често = 1
Никога = 0
4. Изпитвам тревожност и притеснение, без да има причина
Не, никога = 0
Почти никога = 1
Да, понякога = 2
Да, доста често = 3
5. Чувствам страх и паника без видима причина
Да, доста често = 3
Да, понякога = 2
Не чак толкова често = 1
Не = 0
6. Чувствам, че не успявам да се справя
Да, през повечето време = 3
Да, понякога = 2
Не, през повечето време се справям = 1
Не, справям се отлично = 0
7. Не се чувствам щастлива до такава степен, че трудно заспивам
Да, през повечето време = 3
Да, понякога = 2
Не много често = 1
Не = 0
8. Чувствам съм се тъжна и нещастна
Да, през повечето време = 3
Да, доста често = 2
Не много често = 1
Не = 0
9. Чувствам съм се толкова нещастна, че се разплаквам
Да, през повечето време = 3
Да, доста често = 2
Само понякога = 1
Не, никога = 0
10. Минавало ми е през ума да се самонараня
Да, доста често = 3
Понякога = 2
Почти никога = 1
Никога= 0
Резултати от Единбургската скала за следродилна депресия:
Съберете точките си от всеки отговор, ако сборът им е 10 или повече, поговорете с Вашия лекар. Но имайте предвид, че Единбургската скала за следродилна депресия е само ориентир. Ако смятате, че страдате от следродилна депресия или имате признаци на родилна тъга, най-добре е да потърсите професионална помощ.
В скорошно проучване, подкрепено от Nestlé, проведено сред 8 000 млади родители в 16 различни държави, над ¼ от майките посочват, че изпитват родилна тъга. Така, че не сте сами. (Научете повече на www.theparentingindex.com). Важно е да говорите за това как се чувствате, с приятели или близки. Вашият лекар може да Ви насочи към консултации за следродилна депресия или групи за подкрепа след раждане, ако имате нужда. Можете да потърсите помощ от неправителствени организации, както и да прочетете нашите съвети за справяне с родилната тъга. Ролята на родител е най-трудната професия на света, затова подсигурете си необходимата Ви подкрепа и помнете, че “и това ще мине”. Ще се справите!
Свързани статии