Какво трябва да знаем за приспиване на бебето?
Бебетата обичат да спят, ядат и правят това постоянно. Но понякога приспиването им може да се окаже трудна работа. Няма магическа формула, но се надяваме с нашите съвети за съня,бебето и Вие да се радвате на пълноценна почивка.
- Установете ритуали за сън на бебето. Ярки светлини и повече активност през деня, приглушена светлина и баня вечерта. Добре е бебето да усеща какво предстои да се случи и затова Ви е нужен график.
- Помислете за установяване на режим за лягане, когато бебето е на около три месеца, ако вече няма изграден такъв.
- Придържайте се максимално към ритуалите си за сън. Например, хранене, вана, книга и легло в същия ред всяка вечер. Още идеи може да намерите в нашите съвети за ритуали за сън.
- Оставете забавните, шумни игри за през деня.
- Опитайте се да не предизвиквате свръхактивност у бебето вечер. Говорете тихо и осъществявайте по-малко контакт с очите през нощта, дори ако бебето се събуди и иска да играе.
- Опитайте се да не ходите на пръсти около спящото бебе. Разграничаването между деня и нощта е полезно, но прекалената тишина в къщата може да направи съня му лек и това би създало проблеми, когато сте на друго място.
- Стремете се да привикнете бебето да може да спи в количката, когато сте навън. Ще Ви е много полезно в бъдеще, когато се налага то да заспива на различни места.
- Вземете си дишащо покривало за количката, за да му е по-комфортно, когато спи в нея.
- Опитайте с бял шум. Напомня му за утробата и му помага да се отпусне. Можете да използвате мобилно приложение или да потърсите в YouTube.
- Бъдете внимателни с някои техники за приспиване. Люлеенето на ръце може да работи сега, но скоро бебето ще бъде много по-тежко, а ще го очаква от Вас всяка вечер.
- Опитайте се постепенно да го отучите от гушкането или люлеенето, преди да се установи у него асоциацията за сън. Преминете от люлеене към ритмично потупване и "шшш" да заспи. След като това проработи, поетапно намалете броя на потупванията и "шшш"-канията. С този плавен преход ще можете да го научите само да се приспива или успокоява.
- Научете се да разпознавате признаците на сънливост. Ако то започне да се прозява, разтяга или търка очи, то вероятно е настъпил моментът да го приспите.
- Плътните завеси са подходящи за нощния сън.
- Приемете, че всяко бебе е различно. Това, което работи за някои, може да не работи за други.
- Поговорете с някого, ако Ви е трудно и не можете да се справите. Не се очаква от Вас да можете да правите всичко.
- Говорете с лекар, ако усещате, че бебето има проблем със съня.
- Старайте се да разпределяте отговорността за храненията през нощта между себе си и партньора си или помолете приятел или роднина за помощ.
- Помислете дали имате нужда от бавачка, в случай, че Ви е необходима почивка.
- Не забравяйте, че дори сега да имате проблеми, бебето Ви все някога ще започне да спи през нощта. Има светлина в края на тунела.
Свързани статии