Кърмене: основи на доброто засукване

Кърмене: основи на доброто засукване

0 - 6 месеца
Статии
Дек. 21, 2023
4минути

Кърменето носи ползи за здравето на бебето през целия му живот. Отделете време, за да се запознаете с тези техники за засукване сега, за да Ви бъде по-лесно впоследствие.

Засукването се осъществява, когато бебето обхване зърното и направи вакуум с устата си. Доброто засукване ще Ви помогне да се уверите, че бебето Ви се храни правилно. Освен това то често се явява ключът към комфортно и удовлетворяващо кърмене. За някои майки и бебета постигането на добро засукване може да изисква малко практика. В проучване сред жени, които са спрели да кърмят през първия месец, над 50 % от тях заявяват, че основната причина да спрат кърменето е проблемът с доброто засукване.  

Добрата новина е, че правилното засукване е умение, което и двамата можете да усвоите! Дори в началото да Ви се струва трудно, с малко търпение и практика, ще го овладеете напълно. В случай че първите няколко пъти са неуспешни, не се притеснявайте. Съвсем скоро ще се справите! Не забравяйте, че кърменето носи ползи за здравето на Вашето бебе през целия му живот, така че си заслужава да отделите малко време, за да усвоите това умение.  

Следвайте тези полезни съвети, за да се подготвите за кърменето на своето бебе, след което проверете как сте го поставили спрямо илюстрациите по-долу: 

1. Допир 

Когато бебето е на гърдата Ви и е готово да се храни, докоснете със зърно устните му, докато то не отвори широко своята уста. 

2. Гушкане  

Гушнете бебето до гърдите си (вместо да се опитвате да приближите гърдата си към него) и се уверете, че първо брадичката и долната му челюст докосват гърдата Ви.  

3. Позиция   

Долната устна на Вашето бебе трябва да е далеч от долната част на зърно. Това е необходимо, защото бебето трябва да поема в устата си по-голяма част от Вашата гърда, а не само зърното. 

6-те признака на доброто засукване 

6-те признака на доброто засукване
Малко боли! Това нормално ли е?

В: Малко боли! Това нормално ли е? 

О: Известна чувствителност в началото не е нещо необичайно, но не би трябвало да усещате болка. Уверете се, че бебето поема голяма част от гърдата – засукването само на зърното може да причини дискомфорт. Ако това се случи, прекъснете засукването на бебето, като внимателно поставите чист пръст в ъгъла на неговата уста. След това започнете от стъпка 1 (допир, по-горе) и отново го насърчете да правилно.  

 

В: Не съм сигурен, че бебето ми засмуква добре, когато се храни. Възможно ли е да има слабо смучене? 

О: В случай че бебето Ви не е засукало правилно, възможно е да среща затруднения в отделянето на млякото от гърдата, когато се храни. В случай че смятате, че е засукало правилно, но все още усещате, че засмукването му е слабо или се чудите дали получава достатъчно кърма, посъветвайте се със специалист по лактация или друго медицинско лице. 

 

Въпрос: Бебето ми се разстройва... и аз също! Какво можем да направим? 

О: Отпуснете се. Поемете дълбоко въздух, направете малка почивка и след това опитайте отново. Може би ще искате да изпробвате друга позиция или да опитате контакт „кожа до кожа“, като го поставите на гърдите си. Успокойте го, като му говорите нежно или му пеете. Когато бебето е гладно, то ще отвори устата си и ще потърси зърното, като остане спокойно и бдително. Ако започне да плаче и да се вълнува, това може да се дължи на обстоятелството, че е разстроено и гладно. След като и двамата се почувствате удобно и спокойно, опитайте отново. Не забравяйте, че практиката прави нещата съвършени. Бъдете търпеливи към себе си. Справяте се чудесно!  

 

Въпрос: Гърдите ми са много пълни, а бебето ми има проблеми със засукването. Какво мога да направя? 

О: Може да опитате да изцедите малко мляко на ръка или да го изпомпате, преди да започнете да кърмите. Това ще облекчи натиска и ще омекоти гърдите Ви, за да може бебето да засуче. Твърдите и тежки гърди понякога се наричат „препълнени“. Ако усещате, че гърдите Ви са препълнени между храненията, кърмете или изпомпвайте на всеки два часа, за да облекчите положението. Не забравяйте, че новороденото Ви бебе трябва да бъде кърмено поне 8 до 12 пъти на всеки 24 часа!  

 

Усвояването на умението да кърмите отнема известно време, но има начини да го овладеете по-бързо. Прочетете „Кърмене за начинаещи: 4 стъпки за успешен старт“, за да научите някои полезни съвети и трикове. 

 

Източници:

Breastfeeding handbook for physicians. 2nd ed. Elk Grove IL. 2014.  

Li R, Fein SB, Chen J et al. Why mothers stop breastfeeding: mothers’ self-reported reasons for stopping during the first year. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S69–76.  

Odom EC, Li R, Scanlon KS et al. Reasons for earlier than desired cessation of breastfeeding. Pediatrics 2013; 131(3):e726–32.  

World Health Organization Infant and young child feeding for health professionals. 2009.  

http://womenshealth.gov/breastfeeding/learning-to-breastfeed.html (Accessed December 29 2016)   

https://healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding//Pages/Ensuring-Proper-Latch-On.aspx (Accessed December 29 2016)

Свързани статии

View details Кърмата
Статии
bebe-na-garda

Кърмата

Кърмата е идеалната храна за новороденото: тя осигурява всички хранителни вещества, от които се нуждае и се променя в зависимост от възрастта му!

1 мин За четене

View details Кърмене, признаци на глад и ситост
Статии
признаци на глад и ситост при кърмене

Кърмене, признаци на глад и ситост

Умението ви да разпознавате признаците на глад и ситост на вашето дете, ще ви помогне да му изградите здравословни хранителни навици.

2минути За четене

View details Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!
Статии
олигозахариди в майчината кърма

Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!

Как изследването на една съставка в майчината кърма дава поле за научно постижение в детското хранене.

4минути За четене

View details Как да се справим с родилната тъга
Статии
Kak da se spravim s rodilnata tuga

Как да се справим с родилната тъга

След като бебето се роди, става все трудно да си обръщате внимание. Но щастливата и спокойна майка означава щастливо бебе.

2минути За четене

View details Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки
Статии
плодове и зеленчуци на маса

Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки

Ако в момента кърмите, здравословната диета за кърмещи майки е важна, тъй като се отразява както на Вашето бебе, така и на Вас.

2минути За четене

View details Успокояване на колики при бебе
Статии
бебе на ръка на татко

Успокояване на колики при бебе

Бебешките колики са често срещано състояние при новородените, което причинява интензивен плач и видим дискомфорт.

3минути За четене

View details Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение
Статии
Zanimaniya za samotni maiki

Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение

Дори и да комуникирате често с други майки в онлайн групите и да държите детето в ръцете си, можете да се почувствате изолирана и самотна като майка.

4минути За четене

View details 5 позиции за забавно време по коремче
Статии
5 позиции за забавно време по коремче

5 позиции за забавно време по коремче

Активността на бебето е от значение за неговото здраве не само към настоящия момент, но и за в бъдеще. Времето по коремче, прекарано в упражнения, има основна роля за това.

3минути За четене

View details Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!
Статии
Процент на кърмене

Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!

Знаете ли, че…? В цял свят процентът на кърмените деца се увеличава. Повечето новородени деца получават майчино мляко през своя първи месец – най-добрият хранителен старт в живота.

5минути За четене

View details Съвети за кърмене и изцеждане на кърма
Статии
Кърмене: основи на доброто засукване

Съвети за кърмене и изцеждане на кърма

Всичко, което трябва да знаете за кърменето и изцеждането: как да изцедите кърмата и да изберете най-подходящата за Вас помпа за кърма.

3минути За четене

View details Алергии при бебетата – попитайте експерта
Статии
Алергии при бебетата – попитайте експерта

Алергии при бебетата – попитайте експерта

Открийте отговорите на 6-те основни въпроса за алергиите при малките бебета, представени от специалист по хранене на Нестле. 

2минути За четене

View details Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът
Статии
optipro протеин

Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът

Изразявайки своята подкрепа за кърменето, Nestlé работи активно върху проучване на ползите от незаменимото майчино мляко.

2минути За четене

View details Кърмене
Статии
Кърмене

Кърмене

Насладете се на всеки един момент, свързан с храненeто и отглеждането на вашето бебе.

4минути За четене

View details Планирате да кърмите? Ето и няколко практически стъпки за периода преди, по време и след раждането
Статии
planirate-da-krmite-eto-i-nyakolko-prakticheski-stpki

Планирате да кърмите? Ето и няколко практически стъпки за периода преди, по време и след раждането

Както знаете, майчиното мляко е най-добрата храна за вашето бебе през първите поне шест месеца след раждането и дори след въвеждането на отбиващи храни.

5минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено
Статии
Vuprosi za purviya pregled na novorodenoto

Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено

Първият преглед на новороденото се провежда скоро след раждането и има за цел да провери дали развитието на бебето протича нормално.

2минути За четене

View details Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането
Статии
kak da budem dobri roditeli

Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането

Ако заради семейните финанси, или поради друга причина, Ви се налага да бъдете работеща майка, най-вероятно ще трябва да планирате връщането си на работа, докато изживявате буря от емоции - от вина

3минути За четене

View details Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Статии
Priznatsi na rodilna tuga

Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики

Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове.

4минути За четене

View details Съвети за успокояване на стомахчето
Статии
Съвети за успокояване на стомахчето

Съвети за успокояване на стомахчето

Да наблюдавате как бебето Ви страда от проблеми в стомахчето може да бъде мъчително.

4минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето