Кърмене при поискване

7 стъпки за добро начало в кърменето

0 - 6 месеца
Статии
Май 10, 2024
5минути

Като всяко ново умение, кърменето може да изисква практика и постоянство, за да бъде усвоено. Следвайте тези лесни стъпки за по-безпроблемно изживяване и за отрицателно време ще почувствате кърменето като втора природа. 

 

Кърменето на бебето е най-добрият начин да му осигурите необходимата храна и енергия, от които се нуждае. За някои майки и бебета кърменето се случва естествено, но при други може да бъде необходимо известно търпение. Дръжте се и не се страхувайте да потърсите подкрепа, ако имате нужда от такава – правите най-доброто за своето мъниче. 

Ето няколко лесни начина да започнете с кърменето: 

 

Хранете... при поискване 

Когато става въпрос за това колко често да кърмите, оставете бебето да Ви води. То ще Ви показва знаци за това кога е гладно и сито, които скоро ще се научите да разчитате. „Кърменето при поискване“ – част от „отзивчивото хранене“ – е важно, за да помогнете на бебето да регулира количеството калории, които приема.  

Няма определен график или количество за всяко хранене. Всички ние сме родени с естествената способност да определяме кога сме гладни или сити. Когато храните при поискване и следите за сигнали, ще помогнете на бебето си да запази тази естествена способност, която спомага за здравословен растеж сега и през цялото детство. 

 

Кърмете... често 

Кърменето на бебето от 8 до 12 пъти в рамките на 24 часа е напълно нормално. Повечето новородени искат да се хранят на всеки два до три часа, защото малките им стомахчета не могат да поемат голямо количество майчино мляко наведнъж. На еднодневна възраст стомахчето на бебето е с големината на гроздово зърно (побира 5-7 мл), а на една седмица – с размер на топка за пинг-понг (побира 45-60 мл). Затова не е изненадващо, че то има нужда от често похапване!  

 

В случай че бебето Ви иска да бъде хранено повече от 12 пъти дневно, съгласете се. Ако бебето Ви редовно се храни по-малко от осем пъти на ден (или не изглежда да се интересува от храненето), трябва да се обърнете към Вашия лекар. 

 

Практикувайте... кожа до кожа 

Доказано е, че поставянето на голо бебе (само по пелена) на Вашата гръд има много предимства. Освен че Ви дава безценна възможност да се насладите на специалната Ви връзка, практикуването на „кожа до кожа“ може да помогне за регулиране на телесната температура на бебето, да насърчи готовността му да се храни, когато се събуди, и да увеличи производството на мляко. 

 

Събуждане... за редовно хранене 

През първите няколко седмици бебето Ви вероятно няма да прави разлика между ден и нощ и може да е готово да се храни на всеки два часа. Честото хранене е важно, за да може то да получава калориите, хранителните вещества и течностите, от които се нуждае за здравословен растеж.  

Ако новороденото Ви е спало четири часа подред, внимателно го събудете за хранене. Можете да направите това, като смените пелената, държите го „кожа до кожа“ или масажирате гърба, коремчето или крачетата му. След като бебето Ви навърши един месец и в случай че се развива добре, можете да го оставите да спи! 

 

Спрете... когато бебето Ви се нахрани 

Както няма определен график за хранене, така няма и определено времетраене за едно хранене. Може да откриете, че бебето Ви суче около 15-20 минути на гърда, но това може да варира. Ако след бързо хранене то изглежда сито, не го притискайте да се храни повече.  

Също така, ако кърмите дълго време, но то продължава да суче активно, не го спирайте. Оставете бебето да изсуче напълно млякото от едната гърда, преди да му предложите другата. По този начин то ще си набави по-богатото „задно мляко“, което се отделя към края на храненето. Може да искате да си запишете от коя гърда се е хранило бебето, за да започнете с другата гърда следващия път.  

 

Предлагайте... само майчино мляко 

Кърмата съдържа всичко, от което се нуждае Вашето бебе. Освен ако няма медицинска необходимост (и сте посъветвани от медицинско лице), хранете го само с кърма през първите шест месеца. Кърмата работи на принципа „търсене и предлагане“, така че ако дадете на бебето си нещо друго, организмът Ви ще получи съобщение, че бебето Ви не се нуждае от хранене.  

Притокът на мляко се определя въз основа на това с какво количество и колко често бебето Ви бива кърмено. Консултирайте се с Вашия лекар относно използването на биберон. Въпреки че използването на биберон по време на сън или дрямка може да бъде безопасно за бебетата, обмислете дали да не изчакате поне три-четири седмици, преди да дадете биберон или да предложите изцедено мляко в бутилка. Това може да помогне да се намали вероятността бебето да привикне с усещането за биберон и да започне да се храни по-малко или да има проблеми със засукването на гърдата (понякога известно като „объркване на зърното“). 

 

Чувствайте се... уверени 

Вашето тяло е невероятно: то е създало красивото мъниче, което държите в ръцете си, и сега произвежда съвършената храна, необходима за здравословния му растеж и развитие. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва ексклузивното кърмене през първите шест месеца от живота на Вашето бебе. Препоръката е идеална, но имайте предвид, че всяко количество кърма, което давате на своето бебе, осигурява предимства за неговото здраве.  

Практикувайки тези техники, бързо ще придобиете увереност и скоро кърменето ще се превърне във втора природа и за двама Ви. Можете да се чувствате горди, че вършите страхотна работа и осигурявате на бебето си здравословни предимства, чието отражение е от значение през целия му живот! 

Усвояването на умението да кърмите отнема известно време, но има начини да го овладеете по-бързо. Прочетете „Кърмене за начинаещи: 4 стъпки за успешен старт“, за да научите някои полезни съвети и трикове. 

 

Източници: 

Свързани статии

View details Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!
Статии
Процент на кърмене

Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!

Знаете ли, че…? В цял свят процентът на кърмените деца се увеличава. Повечето новородени деца получават майчино мляко през своя първи месец – най-добрият хранителен старт в живота.

5минути За четене

View details Кърмене за начинаещи: Комфорт в кърменето
Статии
Позиции за кърмене

Кърмене за начинаещи: Комфорт в кърменето

Вижте тези четири изпитани позиции за кърмене, които ще Ви помогнат да се отпуснете и да насърчите своето бебе за суче правилно. Коя от тях е най-подходяща за Вас? 

3минути За четене

View details Кърмене: ден по ден
Статии
Коластра

Кърмене: ден по ден

 Знаете ли, че…? Кърмата се адаптира спрямо променящите се нужди на Вашето бебе. Не е ли невероятно? 

4минути За четене

View details Кърмене за начинаещи: Придобийте увереност
Статии
Кърмене на обществено място

Кърмене за начинаещи: Придобийте увереност

След като вече сте усвоили кърменето сред уюта на собствения дом, е време да излезете навън! 

3минути За четене

View details Кърмата: Природно Съвършенство за Вашето Бебе
Статии
Състав на майчиното млякo

Кърмата: Природно Съвършенство за Вашето Бебе

Кърмата е природно съвършена. Не само спомага за растежа и развитието на Вашето бебе, но и го защитава от вируси и инфекции. 

4минути За четене

View details Подготовка за къмрене в 4 стъпки с полезни статии
Статии
Кърмене за начинаещи

Подготовка за къмрене в 4 стъпки с полезни статии

Кърменето е едно от най-естествените и ценни неща, които можете да направите за Вашето бебе.

3минути За четене

View details С какво да се храните, докато кърмите
Статии
 с какво да се храните, докато кърмите

С какво да се храните, докато кърмите

Уверете се, че консумирате балансирани и богати на хранителни вещества храни, за да сте здрава и да произвеждате кърма, пълноценна за нуждите на Вашето бебе.  

4минути За четене

View details От колко калории се нуждаят кърмещите майки?
Статии
От колко калории се нуждаят кърмещите майки

От колко калории се нуждаят кърмещите майки?

Не е изненада, че необходимостта от енергия и хранителни вещества се увеличава, когато кърмите.

3минути За четене

View details Истините и митовете за кърменето
Статии
митове за кърменето

Истините и митовете за кърменето

При наличието на толкова много информация за кърменето, можете ли да разграничите фактите от лъжливите внушения?

4минути За четене

View details Проблеми с кърменето? Ето няколко съвета как да се справите с тях
Статии
problemi-s-krmeneto-eto-nyakolko-sveta

Проблеми с кърменето? Ето няколко съвета как да се справите с тях

Кърменето си струва, въпреки че в началото може да се наложи да положите малко усилия.

7минути За четене

View details Споделено родителство
Статии
spodeleno-roditelstvo

Споделено родителство

Майката и бащата имат еднакво значима роля децата да получават пълноценни грижи. Но уменията на двамата родители се проявяват по-силно в различни моменти. 

3минути За четене

View details Какво представлява погача на бебе и защо се прави?
Статии
Какво представлява погача на бебе и защо се прави?

Какво представлява погача на бебе и защо се прави?

Погачата на бебе е един от най-важните и символични обичаи в българската традиция, свързан с новороденото и неговото благословение за здраве, късмет и благополучие.

4минути За четене

View details Кърмата
Статии
bebe-na-garda

Кърмата

Кърмата е идеалната храна за новороденото: тя осигурява всички хранителни вещества, от които се нуждае и се променя в зависимост от възрастта му!

1 мин За четене

View details Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки
Статии
плодове и зеленчуци на маса

Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки

Ако в момента кърмите, здравословната диета за кърмещи майки е важна, тъй като се отразява както на Вашето бебе, така и на Вас.

2минути За четене

View details HMO (олигозахариди в майчината кърма) - уникалните компоненти на майчиното мляко
Статии
уникалните компоненти на кърмата

HMO (олигозахариди в майчината кърма) - уникалните компоненти на майчиното мляко

Майчиното мляко е наистина специално! Учените изследват състава на кърмата от десетилетия и тя постепенно разкрива уникалните си тайни.

1 мин За четене

View details Нуждаете се от глътка въздух? Ето как да се справите с гостите след раждането
Статии
Kak da se spravim s gostite sled razhdaneto

Нуждаете се от глътка въздух? Ето как да се справите с гостите след раждането

Ако сте претоварена майка или татко и има прекалено много гости, желаещи да видят новороденото, не се паникьосвайте.

2минути За четене

View details Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?
Статии
Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

Нередовният сън на бебето, след изписването от родилното, може да се окаже изтощително предизвикателство. Затова ще бъдат необходими малко грижи през деня и нощта.

4минути За четене

View details Как да се справим с проблемите при кърмене
Статии
zhena gleda gardite si

Как да се справим с проблемите при кърмене

Кърменето не винаги се получава от първия път, но с малко практика процесът може да се улесни. Прегледайте нашите препоръки за справяне с проблемите при кърменето. 

2минути За четене

View details Топ 3 на проблемите със стомахчето
Статии
Проблеми със стомахчето

Топ 3 на проблемите със стомахчето

Бебетата се раждат с незряла храносмилателна система, поради което през първите месеци могат да изживеят неприятни усещания като колики, констипация или регургитация.

5минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето