гестационен диабет

Получете отговор на всичките си въпроси за гестационния диабет!

Преди бременност
Статии
Май 18, 2023
8минути

Бременна сте и имате гестационен диабет? Може би имате много неизестни. Не се притеснявайте! Тук ще откриете отговори на всички въпроси, свързани с гестационния диабет.  

В: Какво представлява гестационният диабет? 

О: Ако сте бременна и никога преди не сте имали диабет, но имате високи нива на глюкоза (захар) в кръвта (обикновено през втория или третия триместър), се смята, че имате гестационен диабет. Инсулинът, хормон, който тялото Ви произвежда, не работи достатъчно, за да придвижи глюкозата от кръвта в клетките, където да осигури енергия. При повечето жени гестационният диабет изчезва веднага след раждането на бебето. Поради тази причина се смята, че зад всичко това стоят хормоните от бременността. 

В: Как жените се разболяват от гестационен диабет? 

О: Учените не знаят категоричния отговор на този въпрос. Това, което знаят е, че вероятността да развиете гестационен диабет е по-висока, ако: 

  • имате наднормено тегло 
  • имате фамилна обремененост с диабет (например майка, баща или брат/сестра с диабет) 
  • вече имате деца, които са тежали повече от 4 кг при раждането си 
  • имали сте гестационен диабет при предишна бременност или други усложнения по време на бременността 
  • сте на възраст 35 или повече години. 

 В: Колко често срещан е гестационният диабет? 

О: В цял свят броят на жените с гестационен диабет се увеличава. Учените не знаят защо, но в някои расови и етнически групи честотата на гестационен диабет е по-висока. Възможно е причината да е отчасти в нарастващия брой жени, които са с наднормено тегло при забременяване. 

В: Мога ли да направя нещо, за да намаля вероятността да развия гестационен диабет? 

О: Да. Макар някои фактори като възрастта или семейната предразположеност да са извън Вашия контрол, добрата новина е, че има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите риска от развитие на гестационен диабет: 

 

  1. Поддържайте здравословно тегло. Преди да забременеете, проверете дали сте със здравословно тегло, а след като забременеете, следете за наддаването на тегло, за да останете в рамките на препоръчителните норми. Водещи учени са единодушни, че напълняването по време на бременността не е здравословно нито за Вас, нито за бебето Ви и може да окаже пряко влияние върху размера на бебето при раждането. Някои жени, които прекомерно наддават тегло по време на бременността, може да си мислят, че правят най-доброто за бебето си, но проучванията са установили, че допълнителното наддаване по време на бременността увеличава шансовете за развитие на гестационен диабет. 
  2. Бъдете активни. Дори и да не сте били особено активни преди бременността, никога не е късно да помислите за упражнения, докато сте бременна. Последни проучвания показват, че воденето на умерено активен начин на живот е здравословно за бременните жени. Както винаги, в случай не сте сигурни какво е безопасно за Вас, консултирайте се с Вашия лекар. 
  3. Хранете се балансирано. Мислете за това какво има в чинията Ви, както и за размера на порциите. Яденето на подходящи количества от петте групи храни (плодове, зърнени храни, зеленчуци, месо/риба и млечни продукти) ще осигури калориите и хранителните вещества, от които тялото Ви се нуждае, за да се подготви за бременността и за здравето на бъдещото Ви бебе. 
  4. Помислете за мио-инозитол и пробиотици. Новите изследвания показват, че добавката мио-инозитол може да помогне за намаляване на риска от развитие на гестационен диабет, особено ако сте с висок риск. Точният начин, по който мио-инозитолът действа все още не е напълно изяснен, но някои научни данни сочат, че той може да подобри способността на тъканите (като мускулите и мастните тъкани) да абсорбират глюкозата от кръвта Ви в клетките, където тя може да осигури енергия. Мио-инозитолът се намира в животинските и растителните клетки и се съдържа в много пресни плодове и зеленчуци. Добавянето на някои пробиотици може да помогне за балансиране на бактериите в храносмилателния тракт, като има доказателства, които предполагат, че определени видове пробиотици могат да играят съществена роля за намаляване на риска от гестационен диабет.   

  

В: Ще ми бъде ли направен тест? 

О: Да, повечето лекари извършват рутинен кръвен скрининг тест между 24 и 28 седмица, за да проверят за гестационен диабет. Това е така, защото много жени нямат нито един от горепосочените рискови фактори и не проявяват никакви симптоми. Ако рискът при Вас е по-висок, лекарят може да Ви препоръча да се изследвате по-рано. 

В: В случай че развия гестационен диабет, ще трябва ли да приемам лекарства? 

О: Не е задължително. Важно е да знаете, че гестационният диабет може да бъде успешно овладян. Промените в диетата и физическите упражнения могат да бъдат достатъчни, за да поддържате нивата на кръвната глюкоза в здравословни граници. Въпреки това понякога се налага да приемате и медикаменти. Вашият лекар ще Ви посъветва. 

В: Ще навреди ли гестационният диабет на бебето ми? 

О: Не, ако се контролира успешно. Когато нивата на кръвната глюкоза са под контрол, повечето майки и бебета могат да останат здрави. Ако гестационният диабет не се контролира и нивата на глюкозата в кръвта Ви остават твърде високи, допълнителната глюкоза преминава през плацентата към развиващото се бебе. Допълнителната глюкоза в кръвта на бебето Ви принуждава организма му да произвежда повече инсулин. Тези свръх количества глюкоза в кръвта и инсулинът създават мазнини и могат да доведат до това бебето да порасне твърде голямо, особено в горната част на тялото. Допълнителният инсулин, произведен от Вашето бебе, може също така да доведе до ниски нива на глюкоза в кръвта при раждането му, което да изисква медицинска помощ. 

В: Не е ли голямото бебе признак за добро здраве? 

О: Не, това е често срещано, но погрешно схващане. Има сериозни рискове за здравето, ако бебето Ви е твърде голямо. Големите бебета могат да имат затруднения в утробата, при навлизане в родилния канал и други усложнения при раждането. След като се родят, някои големи бебета са изложени на повишен риск от проблеми с дишането. 

В: Може ли гестационният диабет да засегне бебето ми, когато порасне? 

О: Да, може, ако не бъде контролиран. В случай че имате висока кръвна захар по време на бременността, съществува по-голяма вероятността да имате голямо бебе. При бебетата, които се смятат за големи при раждането си, се наблюдава повишен риск от това да пораснат като деца с наднормено тегло. На свой ред децата с наднормено тегло са изправени пред опасност от затлъстяване в зряла възраст.

В: В случай че развия гестационен диабет, какво мога да направя? 

О: Следвайте този план от 6 стъпки, който ще Ви помогне да държите гестационният диабет под контрол: 

  

  1.  Бъдете наясно с нивата на кръвната си захар. Попитайте своя лекар как да следите кръвната си захар и какви са препоръчителните стойности на глюкозата в кръвта преди хранене сутрин и след хранене 
  2. Хранете се здравословно. Всички сме различни, така че говорете с диетолог за персонализиране на хранителния Ви режим, така че да приемате калории и хранителни вещества (особено въглехидрати, протеини и мазнини), от които се нуждае тялото Ви 
  3. По време на бременността наддавайте здравословно 
  4. Продължавайте да правите умерени физически натоварвания, като се съобразявате с препоръките на Вашия лекар 
  5. Приемайте всички лекарства, които са Ви предписани 
  6. Посещавайте всички прегледи, за да може Вашият лекар да измерва и следи растежа на бебето Ви 

 

Източници: 

  • American Diabetes Association. Standards of medical care in diabetes. Diabetes Care 2014; 37:Supplement 1. 
  • American Association of Diabetes Educators. (2003). Core Curriculum for Diabetes Educators (CDE). Chicago: AADE. 
  • The American College of Obstetricians and Gynecologists. Practice Bulletin: Gestational Diabetes Mellitus. Obstet Gynecol 2013; 122:406-16. 
  • Barrett HL, Callaway LK, Nitert MD. Probiotics: a potential role in the prevention of gestational diabetes. Acta Diabetol 2012; 49:S1-S13. 
  • Celentano C, Matarrelli B, Mattel P et al. Myo-inositol supplementation to prevent gestational diabetes mellitus. Curr Diab Rep 2016; 30, doi 10.1007/s11892-016-0726-6. 
  • Crawford TJ, Crowther CA, Alsweiler J. Antenatal dietary supplementation with myo-inositol in women during pregnancy for preventing gestational diabetes. Cochrane Database Syst Rev 2015; 17:doi: 10.1002/14651858.CD011507.pub2. 
  • Crowther CA, Hiller JE, Moss JR et al. Effect of treatment of gestational diabetes mellitus on pregnancy outcomes. Australian Carbohydrate Intolerance Study in Pregnant Women (ACHOIS) Trial Group. N Engl J Med 2005; 352:2477-86. 
  • Croze ML, Soulage CO. Potential role and therapeutic interests of myo-inositol in metabolic diseases. Biochimie 2013; 95:1811-27. 
  • Hod M, Kapur A, Sacks D et al. The international federation of gynecology and obsetetrics (FIGO) initiative on gestational diabetes metllitus: A pragmatic guide for diagnosis, management and care.  Int J Gynaecol and Obstet 2015; 131:S173-S211. 
  • IOM (Institute of Medicine) and NRC (National Research Council)  (2009). Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington DC: The National Academies Press. 
  • Isolauri E, Rautava S, Collado MC et al. Role of probiotics in reducing the risk of gestational diabetes. Diabetes Obes Metab 2015; 17:713-9. 
  • Jiwani A, Marseille E, Lohse N, Damm P et al. Gestational diabetes mellitus: results from a survey of country prevalence and practices. J Matern Fetal  Neonatal Med 2012; 25: 600-10. 
  • Laitinen K, Poussa T, Isolauri E and the Nutrition, Allergy, Mucosal Immunology and Intestinal Microbiota Group. Probiotics and dietary counselling contribute to glucose regulation during and after pregnancy: a randomised controlled trial. Br J Nutr 2009; 101:1679-87. 
  • Landon MB, Spong CY, Thom E et al. A multi-center, randomized trial of treatment for mild gestational diabetes. Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development Maternal-Fetal Medicine Units Network. N Engl J Med 2009; 361: 1339-48. 
  • Luoto R, Laitinen K, Nermes M et al. Impact of maternal probiotic-supplemented dietary counseling on pregnancy outcome and prenatal and postnatal growth: a double-blind, placebo-controlled study. Br J Nutr 2010; 103:1792-9. 
  • Metzger BE, Gabbe SG, Persson B et al. International association of diabetes and pregnancy study groups recommendations on the diagnosis and classification of hyperglycemia in pregnancy. Diabetes Care 2010; 33:676-82. 
  • Muktabhant B, Lumbiganon P, Ngamjarus C et al. Interventions for preventing excessive weight gain during pregnancy. Cochrane Database Syst Rev 2014; doi: 10.1002/14651858.CD997145.pub2.  
  • Muktabhant B, Lawrie TA, Lumbiganon P et al. Diet or exercise, or both, for preventing excessive weight gain in pregnancy (Review).  Cochrane Database  Syst Rev 2015; doi: 10.1002/14651858.CD007145.pub3.  
  • Santamaria A, Di Benedetto A, Petrella E et al. Myo-inositol may prevent gestational diabetes onset in overweight women: a randomized, controlled trial. J Matern Fetal Neonatal Med 2015; doi: 10.3109/14767058.2015.1121478. 
  • World Health Organization. Diagnostic criteria and classification of hyperglycemia first detected in pregnancy. World Health Organization 2013. 
  • World Health Organization. Diabetes Fact Sheet. World Health Organization 2016. 
  • https://www.nichd.nih.gov/publications/pubs/gest_diabetes/Pages/sub2.aspx 
  • http://www.cdc.gov/diabetes/basics/gestational.html
  • http://www.diabetes.org/diabetes-basics/gestational/what-is-gestational-diabetes.html

   

Свързани статии

View details Петте основни хранителни вещества, от които се нуждае Вашето бебе
Статии
Основни хранителни вещества при бременност

Петте основни хранителни вещества, от които се нуждае Вашето бебе

Открийте кои са основните хранителни вещества, от които се нуждае бебето Ви и как да избирате храната си внимателно по време на бременността. 

3минути За четене

View details Научете повече за някои от основните добавки и витамини преди зачеване
Статии
Mainimage

Научете повече за някои от основните добавки и витамини преди зачеване

Правилното хранене преди зачеване може да даде на бебето Ви възможно най-доброто начало в живота.

5минути За четене

View details 5 начина да ограничите вероятността Вашето бебе да развие алергии 
Статии
предотвратяване появата на алергии по време на бременността

5 начина да ограничите вероятността Вашето бебе да развие алергии 

Знаете ли, че здравословните начин на живот и хранене могат да ограничат вероятността Вашето бебе да развие алергии? 

5минути За четене

View details Твоят избор за здравословна закуска
Статии
Здравословни закуски за бременни

Твоят избор за здравословна закуска

Във втори и трети семестър бъдещите майки трябва да помислят за прием на допълнителни калории – направете го здравословно с тези питателни предложения.  

4минути За четене

View details Каква е стойността на кръвната Ви захар?
Статии
нормални нива на кръвната захар по време на бременност

Каква е стойността на кръвната Ви захар?

Основният въпрос, който трябва да зададете, ако се изследвате за гестационен диабет или сте под наблюдение.

3минути За четене

View details Вашият контролен списък и план за кърмене в болница
Статии
План за кърмене

Вашият контролен списък и план за кърмене в болница

Уверете се, че плановете Ви за кърмене няма да бъдат пренебрегнати покрай цялото вълнение от появата на новия член на семейството. 

2минути За четене

View details Хранителен режим преди бременността
Статии
Хранителен режим преди бременност

Хранителен режим преди бременността

Научете как да си набавяте препоръчителните порции от петте хранителни групи, за да се подготвите за здравословна бременност и да осигурите здравословно начало за Вашето бебе! 

1 мин За четене

View details Ключови стъпки и съвети при подготовката за зачеване
Статии
The 11 baby-ready questions you need to ask

Ключови стъпки и съвети при подготовката за зачеване

Запазете час за консултация с Вашия акушер-гинеколог, за да обсъдете плановете си за зачеване. Попълнете контролния списък и го вземете с Вас на прегледа.

2минути За четене

View details Това не е само кърма, това е защитната система на природата  
Статии
Имунитет от майчиното мляко

Това не е само кърма, това е защитната система на природата  

Знаете ли, че…? Имунитетът от майчиното мляко, осигуряващ естествена защита, ще Ви помогне в грижите за новороденото. 

3минути За четене

View details Здравословен хранителен план преди зачеване
Статии
Хранителен план преди зачеване

Здравословен хранителен план преди зачеване

Имате умерена физическа активност? Стремете се да приемате около 2000 калории дневно и избирайте порции, съчетаваща петте хранителни групи, за да се подготвите за здравословна бременност. 

1 мин За четене

View details 7 прости идеи за здравословни хранителни замени, които да обмислите, преди да забременеете
Статии
simple food swaps

7 прости идеи за здравословни хранителни замени, които да обмислите, преди да забременеете

Добре балансираното хранене сега може да окаже положително въздействие върху бременността Ви и да окаже дълготрайно влияние върху здравето на Вашето бебе.

5минути За четене

View details Кърмата: най-добрата защита на бебето
Статии
олигозахариди от майчиното мляко

Кърмата: най-добрата защита на бебето

Знаехте ли за HMO (олигозахариди от майчиното мляко)? Открийте всичко, което знаем за тази мистериозна съставка на кърмата и ползите, които тя има за имунната система на Вашето бебе. 

3минути За четене

View details Какви упражнения можете да правите и колко често? 
Статии
какви упражнения можете да правите по време на бременност

Какви упражнения можете да правите и колко често? 

Физическата активност е важна за Вашето здраве и това на детето Ви.

3минути За четене

View details Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота
Статии
Какво да ядете по време на бременността

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрия старт в живота.

6минути За четене

View details Какво да вземете в болничната чанта
Статии
Болнична чанта, подготвите болничната чанта

Какво да вземете в болничната чанта

Време е да помислите как да подготвите болничната си чанта и какви принадлежности да вземете за родилното.

3минути За четене

View details Те са това, което ядат
Статии
Предимствата на здравословната диета по време на бременността

Те са това, което ядат

Знаете ли, че разумният избор на храна по време на бременността може да направи бебето Ви по-здраво в бъдеще? 

6минути За четене

View details Каква е стойността на кръвната Ви захар?
Статии
нормални нива на кръвната захар по време на бременност

Каква е стойността на кръвната Ви захар?

Основният въпрос, който трябва да зададете, ако се изследвате за гестационен диабет или сте под наблюдение.

3минути За четене

View details Какво е безопасно да се яде по време на бременността?
Статии
предотвратите появата на алергии по време на бременността

Какво е безопасно да се яде по време на бременността?

Знаете ли че…?

2минути За четене

View details Вашият план-подготовка за бременността
Статии
План-подготовка за бременността

Вашият план-подготовка за бременността

Основни навици, които да изградите или прекратите, за да дадете на бебето си здравословно начало

1 мин За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето