Парадоксът на родителството – между щастието и самотата

Парадоксът на родителството – между щастието и самотата

0 - 6 mесеца
Статии
Ноем. 10, 2023
5минути

Бебешки усмивки и пухкави крачета, радостни родители и тематични фотосесии – така обикновено изглежда родителството в социалните мрежи. Вълнението от новия член на семейството безспорно е голямо. А безсънните нощи, плачът и коликите са сякаш естественият спътник и незначителна цена за най-голямото щастие – появата на дете.

 

Кое пробужда самотата?

Клиничният психолог Александра Петрова изброява няколко причини за усещането за изолация:

  • Загубата на социални ангажименти
  • Честата невъзможност да се отдели време за себе си
  • Усещането за контраст между стоенето вкъщи с детето и външния свят, пълен със събития

Тя посочва, че много млади родители споделят за досадата си от всичко, което се налага да правят. С това се появява и съпътстваща вина, че вече не се чувстват себе си. Други разказват, че се отегчават от битовизмите и разговорите за пелени, чувстват се изоставащи и неразбрани. Страхуват се, че се губят и като партньори, което още повече засилва усещането за изолация и самотност. Този период нерядко се усеща като огромна загуба на социалната свързаност и успешност.

Как да се справим?

Предлагането и приемането на помощ по време на отглеждането на детето е много важна, за да се преодолее усещането за самота и изолация. Помощта от близки е от полза и за бебето, тъй като така то формира привързаност и към други хора. Впоследствие това играе важна роля за социалното справяне на детето.

Александра Петрова препоръчва на младите родители да си направят план за „ден на майката” и „ден на бащата”, както и общ „ден на връзката”. В тези дни всеки може да практикува свое любимо хоби или просто да прави, каквото поиска, докато партньорът гледа бебето. Важно е и изграждането на активност на двамата партньори заедно и извън дома. От значение е и да не се измерва и сравнява времето в тези занимания, за да не се създадат конфликти между партньорите, съветва още Петрова.

Макар майчинството да е изморителен процес, е важно майките да продължават да поддържат контакт с колеги от работата и да водят разговори с приятели, които не касаят самото майчинство и бита около него. Според Петрова, макар да е трудно, не бива да забравяме да сме информирани. Особено за сферата, която ни вълнува и в която сме се развивали преди родителството. Ако е възможно, можем да учим, да се запишем на различни курсове за знания или умения. Това е важно, тъй като себеактуализацията е в основата на усещането за свързаност със средата.

Ролята на бащата

Често се случва таткото да засили работната си активност в първите месеци от живота на детето, а и по-дълго. Това се случва, не защото отбягва дома с всички задачи в него, а защото социалното справяне и финансовата сигурност, която иска да осигури, му дават спокойствието, че е добър партньор. Постепенно обаче представите му за дом се асоциират с уют,  спокоен ден с усмихнато бебе и почивка за партньорката – процеси, в които той не участва.

От тук често започва неразбиране. Много млади майки споделят, че остават напълно шокирани от израза: „Какво толкова правиш по цял ден! Та ти се радваш на бебето и ти е добре!” В този момент неразбирането към жената започва да се обостря и нейното усещане за самота и изолация става още по-интензивно. От своя страна, тя спира да разбира процесите, които се случват с мъжа до нея. Между двамата се настанява неразбиране, емоционално неудовлетворение и самота.

Александра Петрова съветва по възможност бащата да разказва за събитията извън дома, за хора, които и двамата познават, за събития, от които и двамата се интересуват. Препоръчително е също и двамата партньори да съумяват да споделят кое им е най-трудно, кое ги потиска, кое ги тревожи, от какво имат нужда, за да се справят с трудностите заедно. По този начин ще се минимизират рисковете от това всеки да започне да иска все повече от партньора, да се чувства като обслужващ персонал и да затвърди усещането си за самота.

Роднини и приятели

Близките също могат да се окажат причина младите родители да се почувстват изолирани и самотни. „Та нали имате най-голямото щастие! Какво друго ти трябва сега?” След тези реплики младите родители могат да изпитват и гняв, вина, обърканост.

„Много по-приемливо е близките да се отнасят с младите родители като към всеки човек с всестранни интереси. Да поощряват, да подкрепят, да дават помощ, за да имат младите родители повече свобода и възможности за излизане извън бита”, съветва Александра Петрова.

От другата страна стоят приятелите, които твърде често, от добро разбиране, могат да оставят родителите с бебе или малко дете „на спокойствие”, защото са заети, защото трудно се организират. Тази тенденция провокира огорчение и неразбиране насреща.

„Би било чудесно, ако приятелите оказват готовност за помощ според ситуациите. Също така, те биха могли да споделят плановете си, с идеята родителите да се включат, ако имат възможност. Родителите обаче трябва да дадат индикации, че биха искали и биха могли, независимо от детето, а и с детето. Именно поведение, което показва: „Ние мислим за вас и ни липсвате!” е това, което блокира усещането за самотност, изолация и изпускане на възможностите у родителите, впуснали се да отглеждат малките си наследници”, казва още Петрова.

Независимо дали родителите са от тези, които се чувстват изолирани и самотни, или предпочитат да прекарват максимално време с детето си, най-важното е да правят нещата, които ги карат да се чувстват добре. Те не бива да забравят, че това е само период, който скоро ще отмине.  

Свързани статии

View details Как да правим масаж на бебето
Статии
Zhenski race na gardi na bebe praviat masazh

Как да правим масаж на бебето

Масажирането на бебето е отличен начин да го успокоите и да облекчите стомашния дискомфорт. Вижте нашите насоки за масаж. С тях ще можете да добавите и бебешки масажист към автобиографията си.

2минути За четене

View details Успокояване на колики при бебе
Статии
бебе на ръка на татко

Успокояване на колики при бебе

Бебешките колики са често срещано състояние при новородените, което причинява интензивен плач и видим дискомфорт.

3минути За четене

View details Развитие на бебето
Статии
mama-darzhi-bebe-na-race

Развитие на бебето

Развитието преминава през няколко ключови етапа – от любопитството, през първите месеци до първите вълшебни думички и стъпки на около 12-месечна възраст.

4минути За четене

View details Насоки за смяна на пелени на бебета
Статии
усмихната майка си играе с бебе

Насоки за смяна на пелени на бебета

През следващите няколко месеца често ще сменяте пелените на бебето, затова сме ви подготвили полезно ръководство със стъпките при смяна на пелените.

2минути За четене

View details Новите емоции, които да очаквате като млада майка и как да се справите с тях
Статии
млада майка държи бебе на гърдите си

Новите емоции, които да очаквате като млада майка и как да се справите с тях

Още от момента, в който разберете, че ставате родители Ви връхлита буря от емоции. Вижте 10-те най-често срещани емоции на младата майка след първото раждане.

4минути За четене

View details Моментът за първото извеждане на бебето навън
Статии
Usmihnato bebe

Моментът за първото извеждане на бебето навън

Извеждането на бебето навън за първи път може да ви плаши. Вижте нашите съвети, за да прецените подходящите дни за извеждане на бебето на разходка в парка или някъде другаде.

2минути За четене

View details Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането
Статии
kak da budem dobri roditeli

Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането

Ако заради семейните финанси, или поради друга причина, Ви се налага да бъдете работеща майка, най-вероятно ще трябва да планирате връщането си на работа, докато изживявате буря от емоции - от вина

3минути За четене

View details Най-важното за кърменето: Пълно ръководство за нови майки
Статии
kak da kurmite bebeto

Най-важното за кърменето: Пълно ръководство за нови майки

Предстои Ви да кърмите, но не сте сигурна какво ще Ви е необходимо? Ето нашите съвети за подготовка за първото кърмене, които може да са Ви полезни. 

6минути За четене

View details Къпането на бебето
Статии
къпане на бебе

Къпането на бебето

Разберете как да превърнете къпането в приятно удоволствие

2минути За четене

View details Как да се справим с рефлукса при бебета
Статии
баща гушнал бебе

Как да се справим с рефлукса при бебета

Рефлукс при бебета. Един от най-често срещаните симптоми при бебетата през първата година. Ето няколко метода за справяне с рефлукс, които да използвате за да го облекчите. 

2минути За четене

View details Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение
Статии
Zanimaniya za samotni maiki

Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение

Дори и да комуникирате често с други майки в онлайн групите и да държите детето в ръцете си, можете да се почувствате изолирана и самотна като майка.

4минути За четене

View details Как да подобрим съня на бебето
Статии
Kak da podobrim sunya na bebeto

Как да подобрим съня на бебето

Бебетата обичат да спят, ядат и правят това постоянно. Но понякога приспиването им може да се окаже трудна работа.

3минути За четене

View details Как да бъдете уверени родители: започнете с тези 6 лесни стъпки
Статии
Kak da budem uvereni roditeli

Как да бъдете уверени родители: започнете с тези 6 лесни стъпки

Ставате родители за първи път и Ви предстои да се приберете у дома с новороденото? Всичко това може да бъде доста плашещо.

3минути За четене

View details Как да успокоим плачещо бебе
Статии
игра с бебе

Как да успокоим плачещо бебе

Защо плаче бебето? Основни причини и симптоми

3минути За четене

View details Модерната градска майка
Статии
Модерна градска майка

Модерната градска майка

Eдна жена трябва да дава най-доброто на децата си, но това не включва да забрави себе си.

2минути За четене

View details Освновни изисквания и критерии при избор на детска ясла
Статии
Izbor na yasla

Освновни изисквания и критерии при избор на детска ясла

Изборът на детска ясла е важен за всяко семейство, тъй като това е мястото, на което детето Ви ще прекарва значителна част от деня си, учейки и играейки с други деца.

4минути За четене

View details Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Статии
Priznatsi na rodilna tuga

Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики

Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове.

4минути За четене

View details Имунизации на бебето - ръководство за родители
Статии
стетоскоп на корем на бременна

Имунизации на бебето - ръководство за родители

Време е за имунизациите на бебето. Поставянето на първите ваксини може да бъде стресиращо за родителите и за бебето.

2минути За четене

View details Пет лесни начина да се справите с осъждащите родители
Статии
Pet lesni nachina da se spravite s osuzhdashtite roditeli

Пет лесни начина да се справите с осъждащите родители

Усещали ли сте осъдително отношение? Трудно е да бъдеш млада майка, затова, ако се чувствате обект на твърде много критики, останете сама със себе си.

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето