malchugan-izcapan-okolo-usta

Ръководство за захранване на бебе

6 - 12 mесеца
Статии
Септ. 16, 2024
7минути

Въвеждането на отбиващи храни е интересен и вълнуващ етап от развитието на вашето бебе. Този период обаче кара родителите ви да си задават много въпроси. Може да имате дилема за това с кои храни да започнете, как да разберете кога бебето ви е готово и как да започнете захранването. Ние сме подготвили насоки, които да ви помогнат през тази фаза на преминаването към твърдите храни.

Важна храна за малки коремчета

След 6 месечна възраст бебетата се нуждаят от въвеждането на допълнителни храни заедно с кърмата, за да подпомогнат растежа и развитието им. Според стандартната схема за захранване на бебе трябва да започнете с храни които са лесно смилаеми, добре усвоими и не изискват активно дъвчене.

Обогатените бебешки каши осигуряват подходящи хранителните вещества за малките им коремчета. Те са предназначени да осигурят жизненоважни хранителни вещества в малка порция, идеална за техните коремчета. Бебшките каши са лесно смилаеми и подсилени с Желязо, Цинк и други минерали и витамини, което ги прави една добра възможност като част от първите отбиващи храни.

Друга твърда храна, с която често педиатрите препоръчват да започне захранването на вашето бебе, са еднокомпонентните зеленчукови пюрета. Въвеждайте зеленчукови пюрета или меки сварени плодове един по един, като интервалът помежду им е 3-5 дни. Така ще позволите на вашето бебе да вкуси всяка отделна съставка и ще ви даде възможност да идентифицирате потенциалните алергени. Добре е да си водите дневник на захранване в който да отбелязвате кои храни сте въвели и дали детето ви е проявило някакви специфични реакции спрямо тези храни.

Как да разберете, че е готово за захранване?

Малките бебета все още не са развили моторните умения, необходими за преместване на храната в устата си и преглъщане. Въвеждането на отбиващи храни е периода, когато това трябва да се случи.

КАК ДА ЗАПОЧНЕТЕ ЗАХРАНВАНЕТО НА БЕБЕ?
 

Ето няколко съвета как да подготвите бебето за първата лъжичка.

• Накърмете го, така че да не е твърде гладно.

• Уверете се, че вашето бебе е будно и с умерен апетит

• Изберете час от деня, в който няма нужда да бързате, за да имате достатъчно време за захранването

• Използвайте мека пластмасова лъжица, за да предпазите венците и зъбите на бебето, ако те вече са израстнали.

• Сложете го в бебешко столче, като се уверите, че главата му е в изправено положение, а не наклонена назад.

• Оставете бебето да изследва храната, да усети миризмата ѝ. Това е забавно и може да бъде цапащо! Пригответе кърпа, голяма доза чувство за хумор и фотоапарат!

• Първата хапка! Седнете пред вашето бебе и приближете лъжичката с храна близо пред лицето му. Привлечете вниманието му като сложите лъжицата до устата му. Поставете малко храна на устните му и вижте как ще реагира. Ако реагира добре на тази първа хапка, поставете следващата директно в устата му.

• Хранете го толкова бавно или бързо, колкото то желае и винаги следете за признаците на ситост.

• Имайте предвид, че някои бебета се мръщят на храната, просто защото е нещо ново за тях. Първоначално може да я избутва навън, защото не се е научило да се храни със затворена уста. Оставете го да се упражнява известно време, за да придобие този рефлекс.
 

Добре е да знаете...

Кърмата е все още основният източник на енергия за вашето бебе. Захранването е време за въвеждане на нови храни, аромати и текстури.

Въвеждане на каши:

• Започнете предлагането само на каша съдържаща една зърнена култура, което ще ви позволи да установите всякакви възможни хранителни чувствителности или реакции - като обрив, диария или повръщане.

• При първото предлагане на каша се препоръчва смесване ѝ с кърма.

• Подгответе само толкова, колкото мислите, че ще изяде. Не съхранявайте каша, която е била вече приготвена.

• Специалистите препоръчват за да се започне с включването първо на безглутенови зърнени храни в менюто на вашето дете. Зърнените храни, съдържащи глутен, е препоръчително да бъдат въведени около 7-месечна възраст (но непо-рано от 4-тия и не по-късно от 12-тия месец). Консултирайте се с вашия лекар кога да започнете въвеждането на глутев в менюто на вашето дете.

Съвет:

Изчакайте 3 до 5 дни преди да въведете следващата храна, за да можете да наблюдавате при проява на признаци на непоносимост или чувствителност - като обрив, диария, хрема или повръщане. Ако зебележите някоя от тези реакции реакции, спрете да храните бебето и се консултирайте с вашия педиатър.
 

Примерно меню за един ден на 6-7 месечното бебе

Предлагаме ви един примерно меню за един ден на вашето бебе, в което храненията са така съобразени, че то да получава всички необходими хранителни вещества.

Сутрешно хранене

Кърма (мляко за кърмачета)

Ккраве мляко не се препоръчва и не е подходящо за деца под 1 година)

Закуска

2 супени лъжици пюре от плодове, като ябълки или круши

2 супени лъжици аша, смесена с кърма

Междинна закуска

Кърма

Обяд

4 супени лъжици пюрирани зеленчуци, като моркови

4 супени лъжици пюре от месо

Кърма

Следобедна закуска

Кърма

Вечеря

2 супени лъжици каша, смесена с кърма

2 супени лъжици пюре от плодове

Кърма

Вечерно хранене

Кърма
 

Храни, с които да изчакате

Храни, като подсладени напитки, чипс или сладки бисквити не се препоръчва да предлагате на вашето бебе. Тези храни не биха могли да им осигурят веществата, от които имат нужда. Храните трябва да съдържат и да им набавят хранителни вещества, които спомагат за техния правилен разтеж и да не съдържат допълнително добавени сол, захар, сгъстители и консерванти.

Сол и захар

Някои бебета консумират солени закуски, чипсове и подсладени сокове и газирани напитки от съвсем малка възраст - 7 и 8 месеца. Тези храни са неподходящи за толкова малки деца и рискуват да нарушат пълноценното им хранене. Това също така установява лоши хранителни навици в най-ранна възраст, които ще станат доста трудни за промяна с течение на времето.

Не предлагайте подсладени напитки.

Подсладените напитки не трябва да бъдат част от менюто на бебето. Поради относително високото си съдържание на захар някои експерти по хранене предполагат, че плодовите сокове не трябва да се въвеждат през първата година от живота на бебето. Ако решите да предложите сок, можете да започнете след осмия месец. Никога не предлагайте сок в бутилка, винаги го пресипвайте в чаша. Ограничете количеството му до не повече от 120 ml на ден. Следете за съждържанието на сока, той трябва да бъде само 100% сок, а не други смесени напитки, които съдържат освен чист сок и добавени подсладители.

Въвеждане на краве мляко

Световната Здравна Организация (СЗО) препоръчва кърмачетата да бъдат хранени с кърма през първата година от живота си. Това е, за да се осигурят най-важните хранителни вещества в менюто на бебето. Кравеното мляко не е подходяща напитка за вашето бебе преди 1-годишна възраст поради следните причини:

• Увеличава риска от алергия към млечния протеин, поради незрялостта на храносмилателна и имунна система на кърмачето.

• Ниско количество на Желязо в прясното мляко, което увеличава риска от анемия.

• Високо съдържание на протеин, Фосфор и електролити в кравето мляко увеличава натоварването на незрялата функция на бъбреците.

Мед

Медът може да съдържа ботулинови спори и да причини сериозни здравословни проблеми. Дори в малки количества, медът може да бъде опасен за бебето. Ето защо се препоръчва медът да не с е въвежда преди 12-тия месеца.

Други алергенни храни

В миналото, някои експерти препоръчваха силно алергенни храни като млечни продукти, яйца, фъстъци и риба да бъдат въведени в менюто на бебето едва след първия рожден ден. Нови научни доказателства през последните години показват, че няма причина за отлагане въвеждането на силно алергенни храни извън препоръчителния период на захранване. В действителност, забавянето на тези храни, може да увеличи риска от развитие на алергия. Развитието на всяко бебе е индивидуално, препоръчваме ви преди да въвеждате силно алергенни храни да се консултирате с вашия педиатър.
 

Какво е нужно да знаете за захранването на бебе? 

Не е нужно да избягвате киселите храни, като някои зеленчуци и плодове: домати, цитруси, които биха могли да предизвикат обрив около устата. Това се дължи на възпаление от киселината в самата храна, а не от алергична реакция към нея.

Важността на текстурата

Текстурата на храната е изключително важна при захранването на бебе, за да може да изгради дъвкателните си умения. На около 6 месеца текстурата на пюретата е гладка, после преминава към малки, намачкани частички, на около 8 месеца преминава към бучки или ситно нарязани парченца и след 12-ия месец преминава към малки, меки парченца.

Това поетапно преминаване през различни текстури е много важно, но често е подценява и така например на 8-месечна възраст, вместо да приема намачкани плодове и зеленчуци, детето се храни с гладки текстури и в последствие може да откаже твърда храна.

Предлагането на разнообразие от множество различни текстури между 6-8 месеца подпомага развитието на дъвкателните и орално-двигателните умения, които трябва да се развиват през първата година от живота. Освен това различните текстури насърчават и предпочитанията за разнородни по вид и твърдост храни (например парченца моркови).

Задавяне

За да предотвратите задавяне, започенете захранването с гладко пюрирани храни. Когато бебето развие умения да дъвче, постепенно се увеличава големината на парченцата в пюрето. Не давайте на бебето си храни, които са известни с опасноста за задавяне до поне 4 годишна възраст.

Храни, с които бебето ви може лесно да се задави:

• Стафиди и плътно грозде

• Пуканки, ядки и семена

• Големи парчета месо

• Фъстъчено масло

• Твърди, сурови или фини плодове и зеленчуци като грах, сурови моркови, чушки, ябълки, праскови, круши или сливи.

• Твърди бонбони.

View details Как да започнем захранването на бебето
kak da zapochnem zakhranvaneto na bebeto
Статии
6 - 12 mесеца

Как да започнем захранването на бебето

Най-подходящият момент за започване захранването на бебето е около шестия месец.

3минути За четене

Свързани статии

View details Защо кърменето е най-добрият избор за Вашето бебе?
Статии
игра с бебе

Защо кърменето е най-добрият избор за Вашето бебе?

Кърменето е най-естественият и препоръчителен начин за хранене на новородените. Осигурява им пълния спектър от хранителни вещества и имунологична защита, необходима за здравословното им развитие.

3минути За четене

View details Признаци за глад и ситост при деца на възраст между 6 и 12 месеца
Статии
Как да разберете кога вашето 6-12 месечно бебе е гладно или сито

Признаци за глад и ситост при деца на възраст между 6 и 12 месеца

В периода между 6 и 12 месеца децата започват да проявяват по-различни и специфични сигнали, с които съобщават на родителите си кога са гладни или кога са се нахранили.

4минути За четене

View details Мястото на цвеклото в бебешкото меню
Статии
Колко важно е цвеклото в бебешкото меню

Мястото на цвеклото в бебешкото меню

Салатата от кореноплодни е популярно и любимо на много от нас ястие. Тайната на нейния успех се крие в съчетанието на вкусовете.

2минути За четене

View details Сладък картоф в бебешкото меню
Статии
Mястото на сладкия картоф в бебешкото меню

Сладък картоф в бебешкото меню

Доста често майките започват захранването със сладък картоф.

2минути За четене

View details Защо да изберем биологична хранa
Статии
По какво се различава биологичната храна от традиционната храна за бебета?

Защо да изберем биологична хранa

По какво се различава биологичната храна от традиционната храна за бебета.

2минути За четене

View details Nesle NАNCare за дневен прием на витамини
Статии
NANCARE

Nesle NАNCare за дневен прием на витамини

Продуктите от гамата на Nestlé® NANCARE® са специално създадени, за да отговорят на специфичните нужди на бебетата и малките деца, които са в активен период на растеж.

3минути За четене

View details Как да го предпазим от алергии
Статии
bebe-sled-hranene

Как да го предпазим от алергии

Определени правила, свързани с хигиената и храненето, могат да предотвр

4минути За четене

View details Новите членове в семейство Nestlé® Gerber®
Статии
Новите биологични продукти

Новите членове в семейство Nestlé® Gerber®

Затрудненията идват най-често от нежеланието на детето да приеме определени вкусове.

2минути За четене

View details С какво да започнете захранването на малкото си съкровище?
Статии
bebe priema kasha

С какво да започнете захранването на малкото си съкровище?

Моментът за захранване на малчугана настъпва, но не сте сигурни с какво да стартирате?

2минути За четене

View details Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето
Статии
Колко важен е пащърнакът в бебешкото меню

Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето

Кореноплодният зеленчук пащърнак започна да заема все по-важна роля на трапезата у нас през последните години. Педиатрите често го препоръчват на родителите, за чиито деца захранването предстои.

3минути За четене

View details Всяка хапка е важна за здравословния растеж и развитие на бебето
Статии
vsyaka-hapka-e-vazhna-za-zdravoslovniya-rastezh

Всяка хапка е важна за здравословния растеж и развитие на бебето

Етапа на въвеждането на твърди храни в менюто на детето е много важен!

4минути За четене

View details За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?
Статии
За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?

За какво служи бънджи за бебе и как да направим правилен избор?

Бънджито за бебе е популярна играчка, която съчетава забавление и развитие. То предлага не само възможност за двигателна активност, но и стимулира укрепването на мускулите.

3минути За четене

View details Справяне с предизвикателството на злоядо дете
Статии
kak da se spravim sus zloyado dete

Справяне с предизвикателството на злоядо дете

Много родители се сблъскват с предизвикателството да накарат детето си да се храни разнообразно и пълноценно.

3минути За четене

View details Страх от изоставяне при бебета и малки деца
Статии
strakha ot izostavyane

Страх от изоставяне при бебета и малки деца

Страхът от изоставяне е естествен етап с развитието на всяко дете и често се проявява на възраст между 6 и 18 месеца.

3минути За четене

View details Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка
Статии
Препоръчително количество мляко за бебе

Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка

Правилното хранене на новороденото е от съществено значение за неговото здраве, растеж и развитие.

4минути За четене

View details Проследяване на килограми на бебето по месеци
Статии
Проследяване на килограми на бебето по месеци

Проследяване на килограми на бебето по месеци

Следенето на теглото на бебето е важно за неговото развитие.

3минути За четене

View details Помогнете на своето бебе да заспи с редовен режим на лягане
Статии
Помогнете на своето бебе да заспи с редовен режим на лягане

Помогнете на своето бебе да заспи с редовен режим на лягане

Последователността е всичко, щом стане дума за режим на заспиване.

4минути За четене

View details Защо да оставяте таткото и бебето по-често да се гледат сами?
Статии
tatko-s-bebe-pred-ogledalo

Защо да оставяте таткото и бебето по-често да се гледат сами?

Баща, който бута детска количка в парка или пък утешава плачещото си бебе, напоследък е все по-често срещана гледка.

3минути За четене

View details Подготвяне на прибори за хранене на бебе и помощни аксесоари
Статии
усмихнато бебе с изцапана уста

Подготвяне на прибори за хранене на бебе и помощни аксесоари

Започването на етапа на захранване на Вашето бебе е изключително важен за неговото развитие.

3минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето